Ergenlik dönemi insanda büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu, çocukluktan erişkinliğe geçişi kapsayan özel bir dönemdir. Bu dönemde ergenler yalnızca fiziksel olarak değil, bilişsel ve psikososyal yönden de gelişimlerini sürdürmektedirler.

Gençler; kimlik arayışı içindedir. Bağımsız olmaya, kabul görmeye çabalar ve dış görünüşleri ile fazla ilgilidirler. Düzensiz öğün ve öğün aralarında atıştırma örüntüsü, ev dışında yemek yeme ergenlik çağı öğrencilerde beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi ve ayaküstü beslenme (fast -food) biçimi, beslenme alışkanlıklarının tipik özelliklerindendir. Bu alışkanlıkları genellikle aile, akranlar ve medyayı kapsayan birçok etmen etkilemektedir.

Ergenlerin hayatları boyunca sürecek tutum ve davranışların oluştuğu okul döneminde; büyüme ve gelişme hızına bağlı olarak protein, enerji, vitamin, mineral gibi besin ihtiyacının yeterli ve dengeli beslenme programı ile karşılanması sağlanmalıdır. Ergenlik döneminde yeterli ve dengeli beslenmeme okul başarısına etki etmekle birlikte demir eksikliği büyümede ve gelişmede gerilik, şişmanlık ve çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Ergenlik çağındaki çocuklarda özellikle ilkokul sonrası dönemde meyve ve sebze tüketimi azalmaktadır.

Yapılan bir çalışmada ergenlik çağındaki çocukların çoğunluğunun lif, kalsiyum, vitamin C ve folik asiti yetersiz tükettiği saptanmıştır. Özellikle büyüme ve gelişme için oldukça önemli olan kalsiyum tüketiminin yetersiz oluşu dikkat çekmektedir. Adölesan döneminin özelliklerinden olan sosyal ve psikolojik değişikliklerin yanı sıra öğün atlamanın da besin öğesi alımı üzerinde etkili bir faktör olabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda enerjin yanı sıra süt tüketimi azalarak gazlı içecekler ve hazır meyve sularını tüketme oranı fazlalaşmaktadır.  Bu dönemde gençler özellikle karşı cinsin kendilerini beğenmesini istedikleri için dış görünüşlerine çok dikkat ederler. Özellikle kızlarda kilolu olma kaygısı erkeklere göre daha fazladır. Arkadaş çevresinin önem kazanmasıyla ev dışında vakit geçirme arttığından bireyler hazır gıdalara yönelir. Beslenme düzenleri bozularak abur cubur yeme alışkanlıkları oluşabilir. Kilolu olduğunu düşünen ergenler zayıflamak için tek besinden oluşan diyetler yapabilir ya da ilaç kullanımına yönelebilirler.

Ergenlik dönemindeki çocuklar yeterli ve dengeli beslenirse büyüme ve gelişmeleri zamanında tamamlanarak hastalıklara dirençli hale gelirler. Okul çağına gelene kadar çocuklar ailelerinin yeme alışkanlığını taklit edebilir, onların yedikleri ya da yemedikleri besinlerden etkilenebilir. Okula gitmeleri ile birlikte zamanlarının büyük bir bölümünü okulda geçiren çocukların beslenmeleri ailelerinin kontrolünden çıktığı için beslenme alışkanlıkları kazanımında okullara büyük görev düşmektedir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol