1 yılda 4  milyon 728 bin ambalaj atığı toplandı

Diyarbakır Merkez Bağlar İlçe Belediyesi, geri dönüşüm ve temiz çevre için ambalaj atıkları toplama çalışmalarına devam ederken,çevreyi korumak ve ilçede katı atık depolama alanına giden çöp miktarını azaltmak için uyguladığı Ambalaj Atıkları Toplama Projesi’nde sağladığı başarı ile dikkat çekti.

Kağıt, karton, cam, metal, plastik, kompozit gibi ambalaj atıklarının belediyenin anlaşmalı olduğu lisanslı firma tarafından çöpten ayrı toplanmasını sağlayan Bağlar Belediyesi,oluşturduğu çevre koruma ekibinin sahadaki çalışmaları sayesinde geri dönüşüm konusunda önemli bir başarıya imza atarak hem  esnafların hem  vatandaşların çevre koruma konusunda bilinçlendirilmesini sağladı.

Geçtiğimiz yıl atık toplamadaki başarısı nedeniyle Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bölgede sıfır atık belgesi alan ilk belediye olan Bağlar Belediyesi,  1 çevre koruma mühendisi ve 5 çevre koruma teknikerinin gözetiminde ilçenin her tarafında tarama yapıp 2020 yılı içerisinde 4  milyon 728  bin ambalaj atığının  geri dönüşüme gönderilmesini sağladı.

“Geri dönüşüme ve çevre bilincine katkı sağlıyoruz”

Anlaşmalı oldukları firma ile işbirliği halinde çalışıp birlikte vatandaşları özendirerek geri dönüşüme ciddi katkı sağladıklarını belirten Bağlar Belediye Başkanı  Hüseyin Beyoğlu,bu çalışmalarla aynı zamanda çevre bilincinin oluşmasına da katkı sağladıklarını ifade etti.

Beyoğlu, “Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’mızın  2019 yılında bu konuda  genelgesi  yayınlandı. Bununla beraber belediyeler kanununa göre belediyeler  katı atıkların toplanması, taşınması, ayrıştırılması, geri kazanımı, ortadan kaldırılması ve depolanması ile ilgili bütün hizmetleri yapmak ve yaptırmak ile yükümlüdür. Bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda bugüne kadar ciddi başarı sağladık. Bir yılda 7 milyon 342 bin ambalaj atığı toplamamız bunun göstergesidir. Hem geri dönüşüme katkıda bulunuyoruz, hem de vatandaşlarımızı ve esnaflarımızı bilinçlendirerek çevre koruma bilinci oluşturuyoruz. Hedefimiz bu başarıyı daha da artırmak olacaktır” İfadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol