124 bin 700 dekar alan sulanacak

DİYARBAKIR - Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır iline yaptığı yatırımlarla kentin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Diyarbakır ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynanıyor.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” dedi.

Yıldız, “Kralkızı-Dicle P4  Pompaj Sulaması Projesinde; 4000  metre güzergahta kazı çalışmaları hızla devam etmekte olup, 1.600 metre CTP boru imalatları  tamamlanmıştır. Projenin tamamlanmasıyla birlikte 34  köyün ve 124 bin 700 dekar alanın  basınçlı borulu şebeke ile sulanmasının sağlanacağını belirtti.” İş kapsamında 425 bin 478 metre  HDPE ve CTP boru döşenecektir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol