200 işçi koronaya yakalandı iddiası

DİYARBAKIR - Bir haber ajansında yer alan iddiaya göre, Diyarbakır-Elazığ karayolunda bulunan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir tekstil fabrikasında işlerine geri dönen 800 işçiden 200’ünün koronavirüse yakalandığı öne sürüldü. Haziran sonu ve Temmuz ayının başında belirti gösteren birkaç işçinin testinin pozitif çıkmasıyla normal çalışma seyrinin devam ettiği fabrikada, koronavirüs testi pozitif çıkanlarının sayısının günden güne arttığı ileri sürüldü.

Fabrikada 800 çalışandan 200 civarı işçinin test sonuçlarının pozitif çıktığı, testi pozitif çıkanlarla temas halinde olup belirti gösteren 200 çalışanın ise karantinaya alındığı, 400 civarında işçinin ise pozitif vakalarla temaslı olup da çalışmalarına devam ettiği ileri sürüldü.

İşten atılma korkusuyla isim vermediler

İşten atılma korkusuyla isimlerinin yazılmasını istemeyen işçiler, ilk vakanın ortaya çıkmasıyla önlem alınmadığını iddia ettiler. İşçiler, pozitif vakalarla temaslı olanların, karantinaya alınmadığını, ancak belirti göstermesi durumunda test yapmaya gönderildiğini kaydettiler. Teste gönderilen her 10 işçiden 8’inin testinin pozitif çıktığını dile getiren işçiler, bu pozitif vakalarla temaslı kişilerin izin talebi ise karşılanmadığını söylediler. Koronalılarla temaslı olup da belirti göstermeyen işçilerin, test taleplerinin karşılanmadığını dile getiren işçiler, şu anda temaslı olup da belirtti göstermeyen 400 işçinin çalışmaya devam ettiklerini de kaydettiler.

Gün içinde halsizleşen, ancak aşırı belirti göstermeyenlerin hastaneye gitme isteklerinin geri çevrildiği, iş saati dışında hastaneye gitmesi yönünde uyarıların yapıldığını iddia eden işçiler, gerekli önlemlerin alınması, fabrikadaki tüm çalışanların teste tabi tutulmasını istedi.

 Testi pozitif çıkan işçi

 Testi pozitif çıkan bir çalışan ise, Cuma günü Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaptığı testin pozitif çıktığını, çalışanlara yönelik alınan önlemlerin yeterli olmadığını söyledi. Söz konusu çalışan, "Sonuçta orada ortak bir çalışma var. Sizin temas ettiğiniz, ütüye, makineye, ürüne başkası da dokunuyor. Biliyoruz, virüsün yüzeylerde yaşama süresi uzundur. Buna dair önlem alınmıyor. Siz ne kadar kötü olursanız olun, yüksek ateşiniz yoksa test yapılmıyor. Benim 2 haftada tanık olduğum 50 pozitif vaka var. Evet belli önlemler var. Dezenfekte yapılıyor, maske dağıtılıyor, yemekhanede fiziki mesafe uygulanıyor. Ama bunlar yeterli olmuyor. Etkili önlemlerin alınması lazım" diye konuştu.

İddiaları yalanladılar

Haber ajansının muhabirlerinin görüştüğü fabrika yetkilileri, iddiaların doğru olmadığını, fabrikalarında virüse yakalanan işçilerin bulunmadığını ileri sürdü.

Bu arada Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü yetkililer de  konavirüs vaka kayıtları mekan bazlı tutulmadığı için bu konuda bilgilerinin olmadığını ifade ettiler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol