770 kişinin mal varlığı donduruldu

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Gülen Cemaati, PKK/KCK, MLKP, MKP, TKP-ML ile iltisaklı olduğu belirtilerek 770 kişinin mal varlığı donduruldu.

 Yayımlanan kararda yer alan isimler arasında yurtdışına kaçan eski savcı Adil Öksüz, Adem Yavuz Arslan, Atalay Candelen, Cevheri Güven, Fikret Seçen, Osman Şimşek, Said Sefa, Sevgi Akarçeşme, Tarık Toros, Tuncay Opçin, Zekeriya Öz gibi isimler de bulunuyor. Listede Niagara isimli bir vakıf da “FETÖ/PDY ile bağlantılı” olduğu gerekçesiyle yer aldı.

 Nurettin Demirtaş'ın isminin de bulunduğu kararda, 108 kişinin “PKK/KCK”, 454 kişinin “FETÖ/PDY”, 119 kişinin “IŞİD, Hizbullah, El Kaide, Tevhid Selam Kudüs Ordusu”, 89 kişinin ise “DHKPC, MLKP, MKP, TKP-ML” gibi örgütlere üye oldukları iddiasıyla mal varlıklarının dondurulduğuna belirtildi.

 OĞUZ DEMİR LİSTEDE

 1993 yılında bombalı suikast sonucu katledilen Uğur Mumcu davasından yargılanan “Tevhid Selam Kudüs Ordusu” yöneticisi Oğuz Demir de listede. Mumcu Suikastı ile ilgili DGM Savcısı Hamza Keleş’in hazırladığı iddianame ile 11 Temmuz 2000 tarihinde 15’i tutuklu 17 sanık hakkında Ankara 2 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) “Umut” adıyla anılan dava açıldı. 2005 yılında sonuçlanan davada Ferhan Özmen, Nejdet Yüksel ve Rüştü Aytufan idam cezasına çarptırıldı. İdam cezaları kaldırılınca hüküm ağırlaştırılmış müebbete çevrildi. Firari sanık Demir’in dosyası ise ayrıldı. Soruşturma aşamasında polisin elinden kaçan Oğuz Demir, 28 yıldır yakalanamadı.

Listede IŞİD yöneticisi olduğu gerekçesiyle 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle İlhami Balı ile birlikte yargılanan Mustafa Demir de yer alıyor. “Ebu Ali” kod adını kullanan Mustafa Demir çok sayıda olayla bağlantılı olarak aranıyor. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol