8 AYDA 50 TUTUKLU YAŞAMINI YİTİRDİ

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi, hasta tutukluların tahliye edilmemesine ilişkin Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yaptı.

Açıklamada konuşan ÖHD Diyarbakır Şubesi Yöneticisi Adile Salman, son bir yılda yaşanan şüpheli ölümlerin Türkiye cezaevleri tarihinde kara bir iz bıraktığını söyledi.

Yıllardır gündemde olan ancak çözümü noktasında adım atılmayan hasta tutukluların yaşadıkları hak ihlallerinin başında geldiğinin belirten Salman, “Nitekim İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından ‘Türkiye hasta mahpusları büyük risk altında bırakıyor’ şeklinde çağrıda bulunulmasına rağmen her yeni yargı paketinde siyasi mahpuslar kapsam dışı bırakılıyor. 1 Ocak 2021’de yürürlüğe giren Gözlem ve Sınıflandırma Merkezleri ile Hükümlülerin Değerlendirilmesine Dair Yönetmelik ile tahliyeleri engellenerek eşitlik ilkesi ile birlikte mahpusların yaşam hakları, özgürlük ve güvenlik hakkı, hak arama hürriyeti hakkı gibi birçok hakları da göz ardı edilmektedir” diye konuştu.

 CEZAEVLERİNDEN TABUTLAR ÇIKIYOR

 Salman, cezaevlerinde hasta mahpusların içinde durumu en ağır olanların kanser hastaları olduğunu, bunun yanı sıra kronik ve çoklu hastalıkları olanlar, akciğer hastaları, kalp hastaları, şeker ve tansiyon hastaları, yaşlı ve yaşamını tek başına idame ettiremeyecek kadar hasta olanların da olduğunu belirtti. Salman, “Ancak ne yazık ki Adalet Bakanlığı özellikle pandemi döneminde ağır hasta mahpusların tahliye edilmeleri ile ilgili yapılan tüm çağrılara sessiz kalmıştır. Bu sebeple kimi hasta mahpuslar için verilmeyen veya geç verilen kararlar da yaşam hakkı ihlaline yol açmaktadır. Cezaevlerinden ya tabutlar çıkıyor ya da mahpuslar tahliye edildikten kısa bir süre sonra hayatını kaybediyor” diye belirtti.

 8 AYDA 50 TUTUKLU YAŞAMINI YİTİRDİ

 Geçtiğimiz hafta Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde yaşamını yitiren Emel Haceroğlu’nun gecikmeli olarak hastaneye götürüldüğünü aktaran Salman, “Gecikmeli olarak hastaneye çıkarıldığından yaşamını yitirmiştir. Yine Trabzon Beşikdüzü T Tipi Hapishanesinden yaklaşık olarak 8 ay önce tahliye edilen Nevzat Çapkın; tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir. Elazığ Hapishanesinden Zülfü Yıldırım, Urfa Hapishanesinden Bazo Yılmaz, Giresun Espiye L tipinden Mehmet Candemir’in ölüm haberleri alındı. Sadece 2022 yılına ait 50 hasta mahpusun ölüm bilgisi hasta mahpuslar açısından verilmeyen ya da geç verilen kararların yetersizliğinin en somut verisidir” bilgilerini paylaştı.

Salman, hasta tutukluların yaşam haklarının ihlal edildiğini ifade ederek, “Defalarca yapılan infaz erteleme başvuruları, yapılan açıklamalar ve kamuoyu gündemine rağmen Mehmet Emin Özkan ve Aysel Tuğluk özelinde ağır hasta mahpuslar tüm başvurulara rağmen tahliye edilmeyerek yaşam hakları ihlal edilmektedir. Mehmet Emin Özkan ve Aysel Tuğluk şahsında özellikle hasta mahpuslar başta olmak üzere hapishanelerde bulunan tüm mahpuslara uygulanan ağır hak ihlallerine bir an önce son verilmesi ve gerekli işlemlerin yapılarak tahliyelerinin önünün açılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 ADALET BAKANLIĞI’NA SESLENDİLER

 Adalet Bakanlığı’na seslenen Salman, şunları söyledi: “Bu anlamda gerek siyasal iktidarın gerekse yetkililerin daha fazla ciddi sağlık sorunları ve ölümler yaşanmadan gerekli tedbirleri alması ve talepleri değerlendirmek üzere harekete geçmesi gerekmektedir. Sorunlara, temel hak ve özgürlüklerin esas alınarak yaklaşılması ve mahpusların taleplerinin bu doğrultuda değerlendirilerek çözüme kavuşturulması için Adalet Bakanlığını, ulusal ve uluslararası hukuk ve insan hakları kurumlarını bu anlamda harekete geçmeye davet ediyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol