banner52

Allah ne kadar Türklerin rabbi ise Kürtlerin de rabbidir

HABER MERKEZİ

Halkların Demokrasi Partisi (HDP), Diyarbakır’da “İslam’da Hak ve Adalet” paneli düzenlendi. Bir otelde gerçekleştirilen panele HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Prof. Dr. Nurettin Turgay’ında aralarında bulunduğu çok sayıda alim, seyda ve kanaat önderi katıldı.

Birçok sorun halen devam ediyor

Panelde konuşan HDP’li Gergerlioğlu, Türkiye’de insan hakları sorunları, Kürt sorunu, inançlar sorunu, Alevi sorunu, kadın sorunu vb. gibi birçok sorunun halen devam ettiğine dikkat çekerek, “İslam kadınları koruyan bir din iken, bugün iktidar kalkıp İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırdı. Kadınlar açısından oldukça önemli olan bu sözleşmeyi bazı İslami kesimlerin oylarını almak için kaldırıldı” değerlendirmesinde bulundu.

Didem Yılmaz’a tepki

İslam’da herkesin eşit olduğunu vurgulayan Gergerlioğlu, “Leyla Güven ve cezaevi arkadaşları, cezaevinde Kürtçe şarkı söyleyerek halay çekmeleri nedeniyle disiplin cezasına çarptırıldılar. Cezanın verildiği dosyadaki tutanakta ise Kürtçe halen bilinmeyen dil olarak kayıtlara geçirildi. Bu kabul edilemez bir durumdur” diye belirtti.  Gergerlioğlu, Didem Arslan Yılmaz’ın sunuculuğunu yaptığı programda, Kürtçeye yönelik söylemlerini ise "devşirilmiş olmak" olarak değerlendirdi.

Allah ne kadar Türklerin rabbi ise Kürtlerin de rabbidir

Daha sonra konuşan Prof. Dr. Nurettin Turgay ise, yeryüzünde adaletin ve eşitliğin herkes için olduğunu, ırkların birbirinden üstünlüğünün söz konusu olmadığını söyledi. Alimlere, müftülere, imamlara seslenen Turgay, “Kalkın deyin; Allah ne kadar Türklerin rabbi ise hak, hukuk ve adalette de o kadar Kürtlerin de rabbidir. Sizler bunu deyin ellerinizi öpeceğim ama bu gerçeği kendilerine söylediğinizde sizleri ‘terörist’ olarak görüyorlar. Herkesin kendi diline, kültürüne sahip çıkması gerekir. Gerçek yolunda yürümeliyiz” şeklinde konuştu.  

Anahtar Kelimeler:
Didem ArslanGergerlioğlu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol