Bağlar’daki kentsel dönüşüm projesi durduruldu

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce uygulanmaya başlanan Kentsel Dönüşüm projesi, Diyarbakır Mimarlar Odası’nın mahkemeye yaptığı başvuru üzerine durduruldu.

‘Eski Bağlar’ı kaderine terk etmek istemiyoruz’

Bağlar’ın Kayanartepe Mahallesindeki Kentsel dönüşüm projesinin durdurulmasına ilişkin Bağlar Belediyesi’nce yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bağlar’ın şehir olarak modern ve eski olmak üzere iki bölümü var. Bağlar’ın eski dediğimiz bölgesinde yaklaşık 250 bin vatandaşımız yaşamaktadır. O eski bölgede yaşayan vatandaşlarımızın maddi durumları oldukça düşüktür. Evlerin çoğu yığma dediğimiz gecekondu tarzı evlerden oluşuyor. Sokakların yüzde 90’ına itfaiye veya ambulans giremiyor. Oyun ve park alanları yok. Yeterli sayıda okulları da yok. O bölgenin tek çözümünün kentsel dönüşüm olduğunu ifade ettik. Göreve geldiğimiz andan itibaren bir yol haritası belirleyerek rapor hazırladık. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na sunduğumuz rapor kabul edildi.  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla kentsel dönüşüme başlandı. İlk etapta 54 bin metrekarelik bir alanda kamulaştırmaya başlandı. Burada yaklaşık bin 700 hak sahibi var. 100’e yakın hak sahibi vatandaşla anlaşma sağlandı ve ödemeler de yapıldı. Daha sonra maalesef Diyarbakır Mimarlar Odası mahkemeye başvurarak yürütmeyi durdurma kararı aldırdı. Şu anda mahkeme sürecinin sonuçlanmasını bekliyoruz. Mahkeme sonuçlandığı andan itibaren hızlı bir şekilde hak sahiplerinin hakları teslim edilecek ve hızlı bir şekilde kentsel dönüşüme başlayıp mahalle kültürünü bozmadan içinde parkları ve sosyal donatıları da olan modern bir şehir inşa edilecek inşallah. Diyarbakır Mimarlar Odası’nın mahkemeye başvuru gerekçesini bilmiyoruz ama gerekçe Diyarbakır’ın faydasına olan bir gerekçe değildir.  Allah korusun, ufacık bir deprem olsa sonucu düşünülemez durumlar meydana gelebilir. Biz eski Bağlar’ı kaderine terk etmek istemiyoruz.”

Başlangıçta Bağlar Belediyesi tarafından hazırlanan proje daha sonra yıkım işlemleri için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ’ye devredilmişti. (HABER MERKEZİ)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol