Bakan Koca: Türkiye’de 2 kişide Mu varyantı görüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, şu ana kadar iki Mu varyantı vakanın tespit edildiğini dile getirdi. Koca, “Şu ana kadar bizim yeni varyant olarak tespit ettiğimiz iki vaka dışında olmadı. Ağırlıklı olarak Delta ve Delta plus şeklinde bu varyantlarda da yüzde 90’ı geçen oranlar söz konusu. Aşılama oranının artışıyla vaka sayılarının düşeceğini düşünüyorum” sözlerini kaydetti. Koca Mu varyantının hangi illerde görüldüğüne ilişkin bir bilgi paylaşmadı.

“Aşılama en büyük kozumuz” diyerek aşılamanın önemine de bir kez daha dikkati çeken Bakan Koca, yerli aşı ile ilgili de takvim verdi; “Önümüzdeki iki y içerisinde seri üretime geçmeyi planlıyoruz. Biz hatırlatma dozunu genel gönüllü grupta yapıyoruz. Dolayısıyla hatırlatma dozunun sonuçları da 3-4 hafta içinde çıkmış olur. Onu da açıklarız. Yerli aşı Sinovac’la kıyaslamalı yapılıyor. O kıyası da görmüş olacağız” ifadelerini kullandı.

MU VARYANTI NEDİR?

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü, haftalık bilgilendirme mektubunda, corona virüsü salgınıyla ilgili yeni bilgileri ve verileri kamuoyu ile paylaştı.

Dünya Sağlık Örgütü, “aşıya dayanıklı” hale getirilen mutasyona uğramış varyantın adının Mu olduğunu ve bilimsel olarak B.1.621 olarak adlandırıldığını da açıkladı.

MU VARYANTI NERELERDE GÖRÜLDÜ?

İlk olarak Kolombiya’da tespit edilen ve Güney Amerika ve Avrupa’da da kayıtlara geçen varyant ile ilgili olarak, “Bu varyantın geçirdiği mutasyonlar virüsün aşılara daha dayanıklı hale getirebilir. Fakat Beta varyantında da olduğu gibi bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor” açıklaması yapıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol