'Bir nesli kaybetmekle yüz yüzeyiz'

Diyarbakır Eğitim İzleme Kurulu bileşenleri, uzaktan eğitimde yaşanan sorunlara ilişkin Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması düzenledi.

Basın metnini okuyan Eğitim Sen Diyarbakır 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Zuhal Sezer, Diyarbakır’da bütün bir şehri etkileyen bir sorunla karşı karşıya kaldıklarını vurgulayarak, bu uygulamalarda ısrar edilmesi halinde bir nesli kaybetmekle yüz yüze kalınacağını söyledi.

Uzaktan eğitimle beraber Diyarbakır’da EBA’ya giriş yapabilen öğrenci sayısının oldukça düşük olduğunu belirten Sezer, “Mart-Haziran aylarında Diyarbakır’da 1 saniye bile EBA’ya giriş yapamayan öğrencilerin sayısı Bağlar’da 24 bin 430, Silvan’da 15 bin 248, Sur’da 20 bin 636 olup il genelinde toplam sayı 200 bine yakındır. Mart-Haziran pandemi döneminde uzaktan eğitime erişemeyen öğrenci sayılarının ekonomik koşulların giderek kötüleşmesi ve işsizliğin daha da artması sonucu bu sayı artmaya devam ediyor. Bu tablo karşısında ilimizde Ocak 2021 tarihi itibariyle 4 bin 500 civarında tablet dağıtıldığına göre en az 195 bin öğrencimiz EBA ya erişim sağlayamıyor. Bu öğrenciler derse giremedi diye performanslarını düşük vermek cezalandırmak değil midir? Eşitsizliği daha da derinleştirmiyor mu” diye sordu.

 ‘Bir nesli kaybetmekle yüz yüzeyiz’

 18 milyon öğrenciden 6 milyon öğrencinin EBA’dan yararlanamadığı bir durumda, uzaktan eğitimin puanla değerlendirilmesinin fırsat eşitsizliğini daha da derinleştireceği ifade eden Sezer, Pandemi koşulları hafiflemeden, yüz yüze eğitim için gerekli önlemler alınmadan “ben yaptım oldu” denilerek yapılan her uygulamanın sorunları daha da ağırlaştıracağını söyledi.

MEB’in gereksinimi olan tüm öğrencilere, uzaktan eğitime erişim için gerekli cihazları ve internet bağlantısını temin etmesi gerektiğini belirten Sezer, “Ayrıca, yoksul öğrenciler başta olmak üzere dezavantajlı kesimlerden olan öğrencilerin gerekli ve yeterli olanaklara sahip olmadığı koşullarda onları sınava tabi tutmak yaşadıkları eşitsizlikleri artırmaktadır. MEB, ifade edilen gerekçelerden dolayı, uzaktan eğitim döneminde yapılacak performans değerlendirmelerini iptal etmeli ve bununla ilgili gerekli düzenlemeleri yapmalıdır” diye belirtti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol