Bismil'de 4 bin 500 aboneye kaçak su cezası

Haber/Fuat BULUT

DİYARBAKIR İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Bismil Belediyesi Eş Başkanı Orhan Ayaz, Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (DİSKİ) ilçede 4 bin 500 aboneye "kaçak su kullanım" cezası kestiğini iddia etti. DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi ise, son aylarda Bismil dahil birçok ilçede tarama yapıldığını, kaçak su kullandığı tespit edilen ailelere ceza kesildiğini söyledi.

4 bin 500 aboneye ceza kesildi

Orhan Ayaz, yaptığı yazılı açıklamada, Bismil'in verimli arazileri nedeniyle tarımsal üretim merkezi olduğunu ifade ederek, "Halkın büyük bir bölümü de geçimini çiftçilikten elde etmektedir. Gübre, mazot ve elektrik gibi tarımsal girdi fiyatlarının artması ile zor günler geçiren çiftçiler, uzun süredir DEDAŞ'ın yüksek miktardaki faturaları nedeniyle mağduriyet yaşamaktadır. Koronavirüspandemisinin sağlık açısından yarattığı tahribatın yanısıra ekonomik olarak iflasa sürüklediği bir dönem de bu kez de kayyum tarafından yönetilen Diyarbakır Su Kanalizasyon İdaresi, Bismil İlçemizde 4 bin 500 aboneye 'kaçak su kullanımı' iddiasıyla 2 bin150 ile 4 bin TL arasında değişen cezalar kesmiştir" dedi.

"4 bin 500 ailenin aynı anda kaçak su kullanmaya başlaması iddiası hayatın doğal akışına terstir" ifadesini kullanan Orhan Ayaz, DEDAŞ ve DİSKİ'nin kentte "fatura terörü" estirdiğini iddia etti. Ayaz, açıklamasında şunları kaydetti: "Halkımızı, Sivil Toplum Örgütleri'ni ve demokratik kamuoyunu duyarlı olmaya, DİSKİ veDEDAŞ'ı da yanlıştan dönmeye davet ediyoruz."

DİSKİ Müdürü Tutşi: İşlemlerin tamamı tutanakla yapıldı

Gazetemize konuşan DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi ise, "Biz Bismil, Ergani ve Silvan'da tarama yaptık. Sokak sokak, ev ev dolaştık. Abone olmayan, kaçak kullanan, yıllardır saat takmayanları tespit ettik. Bismil'de 15 bin 637 hane tarandı, 3639 hanede kaçak su tespiti yapıldı, 2 bin 546 abonesiz su kullanıcısı abone edildi, abone sayısı 12474 iken 15020’ye yükseldi. Kafamıza göre yapılan bir iş değildir. Bunların tamamı tespitli, tutanaklı ve zabıtlıdır. Benim suyumu alıp sondajına boşaltanları da tespit ettik. Kaçak su kullandığı tespitli olmayan bir örnek varsa bana onu söylesinler. Biz kaçak su kullananlara işlem yapmazsak bu kurumu yürütemeyiz" diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
CezaKaçak SuBimliDİSKİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol