Bitlis’te 600, Hakkari’de 107 yerleşim yerinin yolu kapandı

Bitlis’te etkili olan kar yağışı nedeniyle 600 köy ve mezra yolu ulaşıma kapandı.

Bitlis, Türkiye’nin en çetin kışını yaşayan illerin başında gelirken, Hüsarevpaşa Mahallesinde bulunan tek katlı evler her yıl olduğu gibi bu yılda yine adete kara gömüldü.

Köylerde Bitlis İl Özel İdaresi, kent merkezinde ise karayolları ve belediye ekipleri tarafından 7/24 esasına göre karla mücadele başlatıldı. İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetler Müdürlüğünden yapılan açıklamada dün etkili olan kar yağışı nedeniyle toplamda köy ve mezra olmak üzere 600 yerleşim yerinin yolunun kapalı olduğu bildirildi.

Öte yandan Bitlis Valiliği yaptığı açıklamada zincirsiz ağır vasıta araçların, yoğun kar yağışı sebebiyle trafiğe çıkmalarına izin verilmeyeceğini bilirdi.

Açıklamada, "Bölgemizde ve ilimiz genelinde etkili olmaya başlayan yoğun kar yağışı sebebiyle Bitlis-Baykan, Bitlis - Ahlat, Bitlis-Muş, Tatvan-Van ve Güroymak istikametleri için zincirsiz ağır vasıta araçların, trafiğe çıkmalarına izin verilmeyecektir. Dolayısıyla Tır ve Kamyon türü ağır vasıta araçların zincirsiz olarak yola çıkmamaları gerekmektedir. Seyir güvenliğinin tehlikeye düşmemesi ve yolların kapanmaması için sürücülerimizin kurallara riayet etmesi ve dikkatli olması, vatandaşlarımızın ise zorunlu olmadıkça yola çıkmamaları önemle duyurulur" denildi.

Hakkari’de yollar kapandı

Hakkari’de etkili olan kar yağışı nedeniyle 30 köy ve 77 mezra yolu ulaşıma kapandı.

Hakkari Valiliğinden yapılan açıklamada; il merkezinde 3 köy ve 14 mezra, Çukurca’da 4 köy ve 9 mezra, Derecik’te 2 köy ve 2 mezra, Şemdinli’de 4 köy ve 17 mezra ile Yüksekova ilçesinde 17 köy ve 35 mezra olmak üzere toplam 107 yerleşim yerinin ulaşıma kapandığı belirtildi.

Yolların yeniden açılması için il özel idaresi karla mücadele ekiplerinin çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü bildirildi. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol