Çin’de boş beyaz kağıtlarla protesto:  Özgürlük istiyoruz

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 25 Kasım'da meydana gelen yangının ardından başlayan protestolar sürüyor.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de COVID-19 sebebiyle karantina altında olduğu söylenen bir binada çıkan yangında resmi rakamlara göre 10, resmi olmayan rakamlara göre 40 kişi öldü.

Yangın ve can kayıpları, hükümetin izlediği katı "sıfır Covid" politikasına karşı protestoları beraberinde getirdi.

Olayın ardından haftasonu (26-27 Kasım) binlerce kişi başkent Pekin, Şangay ve Vuhan gibi şehirlerde protestolar düzenledi.

Polisin müdahale ettiği protestolarda Çinli yurttaşlar Devlet Başkanı Xi Jinping'in de istifasını istedi.

BBC muhabiri gözaltına alındı

BBC Türkçe'nin haberine göre, Çin polisi, Şanghay'daki protestoları izleyen BBC muhabiri Ed Lawrence'ı tartaklayarak gözaltına aldı.

BBC, 27 Kasım günü gözaltına alındıktan sonra saatlerce gözaltında tutulan Lawrence hakkında açıklama yaparak "Bir muhabirimizin işini yaparken bu şekilde saldırıya uğraması çok kaygı verici" dedi.

BBC'nin açıklamasına göre, Çin, Lawrence'ı daha sonra serbest bırakan polis memurlarının gazeteciyi "kalabalıktan COVID-19 kapması ihtimaline karşı korumak için gözaltına aldığını" söyledi.

BBC bu açıklamayı "ikna edici" bulmazken, İngiltere hükümeti Lawrence'ın Çin polisi tarafından gözaltına alınmasını kınadı.

Dışişleri Bakanı James Cleverly de Twitter mesajında, "Gazeteciler tehdit edilmeden işlerini yapmalıdır" dedi.

Yazısız pankartlarla protestolar

Öte yandan, Anadolu Ajansı'nın (AA) aktardığına göre, Şanghay'daki protestocuların yangında hayatını kaybedenleri anmak için önünde toplandıkları Urumçi Orta Caddesi'nin tabelası sökülerek kaldırıldı.

Polis, protestoların yapıldığı Anfu semtindeki Urumçi Orta Caddesi'nin kaldırımlarını da barikatlarla çevirdi.

Şanghay'da önceki gece, yangında hayatını kaybedenleri anmak için Urumçi Orta Caddesi'nde toplanan yaklaşık 300 protestocu, tabelanın önündeki kaldırıma mumlar ve çiçekler bırakmış, hükümetin COVID-19 politikasına ve katı salgın koruma tedbirlerine tepki göstermişti.

Ellerinde boş beyaz kağıtlar taşıyan protestocuların, "Özgürlük istiyoruz", "Karantinaya hayır", "Sağlık koduna hayır", "Sincan'a özgürlük", "Xi Jinping istifa" sloganları attığı kameralara yansımıştı.

Boş beyaz kağıtlar, Şanghay'ın ardından diğer şehirlere ve üniversite kampüslerine yayılan protesto ve anma etkinliklerinin sembolü haline geldi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol