Çocuklarda 'okul fobisi'ne dikkat

Yeni eğitim-öğretim döneminin uyum haftasıyla başlamasıyla aileler ve öğrencilerde okul telaşı başladı. Uzman Psikolog Tülinay Seçkin, bu telaşa hem uyarıda bulundu, hem de karşılaşabilecek durumlar karşısında nelere dikkat edilip nelerin yapılması konusunda önerilerde bulundu.

Kayapınar ilçesinde Şehit Polis Sabri Kün İlkokulunda görevli sınıf öğretmeni Hakan Demirkol, uyum haftasıyla velilerin eğitime katılımı, bu süreçte çocukların okula daha iyi adapte olmaları için veli, öğretmen, okul, öğrenci ilişkisinin en üst düzeye çıkarıldığı ve çocukların okula daha uyumlu bir hale ortam oluşturulduğunu söyledi. Demirkol, çocukların bu sayede okuldan korkmadan daha iyi, daha heyecanla gelebileceğini değerlendirdi.

Okulun, çocuk için daha önce hiç tanımadığı kadar çok sayıda insan, arkadaşla, çocukla tanışma ve karşılaşma süreci olduğunu belirten Uzman Psikolog Tülinay Seçkin, bununla birlikte uyulması gereken kurallar ve başarılması gereken öğrenim süreçleriyle birlikte yepyeni çevre olduğunu kaydetti.

Çocuklarda okulun ilk gününde bazı problemlerin görülebileceğini söyleyen Seçkin, “Bu nokta da ailenin dikkat etmesi gereken bazı hususlar var. Aile, çocuğa neler yapması gerektiği noktasında fazla direktif vermemeli. Çocuğa sadece çok sakin olması gerektiğini, her hangi bir problem olduğunda öğretmenlerinin ve arkadaşlarının ona dostça yaklaşabileceğini, bir problemi olduğunda bunu çok rahat bir şekilde öğretmeni ile konuşabileceğini söylemeli. Aile, son derece sakin, kaygıdan uzak, endişeli görünüm vermemeli. Çünkü okulun ilk günleri, endişeli olacaktır” dedi. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol