Cumhurbaşkanı RTÜK Başkanı Şahin'i BİK temsilciliğine atadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, Basın İlan Kurumu’nun (BİK) Yönetim Kuruluna 12 kişi atadı.

Ataması yapılan isimler arasında RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç'un da isimleri yer aldı.   

Ebubekir Şahin daha önce de Ağustos 2019’da, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’na hükümet temsilcisi olarak atanmıştı.

Şahin RTÜK Başkanlığı ve BİK temsilciliğinin yanı sıra ayrıca Haziran 2019’da TÜRKSAT Yönetim Kurulu’na getirilmişti.

Ancak RTÜK’teki muhalif üyeleri Şahin’e istifa çağrısında bulunmuş, Şahin de TÜRKSAT’tın Yönetim Kurulundan istifa ettiğini açıklamıştı.

BİK’e atanan isimler şöyle:

1. Fecir ALPTEKİN

2. Saadet ORUÇ

3. Mehmet AKARCA

4. Muhammet Mücahit KÜÇÜKYILMAZ

5. Osman KÖSE

6. Ahmet ARSLAN

7. Ebubekir ŞAHİN

8. Edibe SÖZEN

9. Mehmet Emin BABACAN

10. İsmail ÇAĞLAR

11. Kübra GÜRAN YİĞİTBAŞI

12. Zakir AVŞAR. 

Basın meslek örgütleri Erdoğan’a çağrı yapmıştı

Basın İlan Kurumu’nun son Genel Kurul toplantısı 17 Şubat 2021’deydi. Bir yıldır bir araya gelmeyen Genel Kurul’un toplanmasının sağlanması için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), ardından da Türkiye Gazeteciler Federasyonu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrı yapmıştı.

Kemal Kılıçdaroğlu da, 15 Şubat’taki CHP grup toplantısında bu konuyu da gündeme getirmişti. Kılıçdaroğlu “"Basın İlan Kurumu var. Devletin resmi ilanları var. ‘Bu resmi ilanlarda tarife çok düşük’ diyorlar. ‘Bu tarifenin artması lazım. En azından 50 bin altında tirajı olan gazetelere santim-sütun olarak 30 liralık bir fiyatın belirlenmesi gerekir. Bu ancak bizi kurtarabilir, ancak ayakta durabiliriz’ diyorlar. Basın İlan Kurumu bir yıldır toplanmıyor. Genel Kurulu toplanmıyor oysa kendi kanununda üç ayda bir toplanması gerekir. 2018’den beri Cumhurbaşkanı’nca atanması gereken 12 üye atanmadığı için Genel Kurul toplanamıyor. Toplanamadığı için fiyatlar belirlenemiyor” demişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol