Demirtaş’a 2 yıl 6 ay hapis cezası

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, Ankara eski Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’a “hakaret ve terörle mücadelede görev almış kişileri tehdit" iddiasıyla açılanan davanın karar duruşması görüldü. Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Demirtaş, Ankara 25'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Demirtaş’ın avukatlarının yanı sıra HDP milletvekilleri Kemal Peköz ve Hüseyin Kaçmaz da duruşmada hazır bulundu. 

Duruşmada Av. Levent Kanat, iddia makamının mütalaasına katılmadıklarını belirterek, “Demirtaş ve arkadaşları hakkında açılan davaların hepsi bir anti hukuk sürecinin yaşandığının tipik örnekleridir” dedi. Av. Aydın Erdoğan, beraat talep etti.

 Av. Mahsuni Karaman ise, “Bugün bir beraat kararı vermekle büyük bir iş yapmış olmayacaksınız. Hiç açılmaması gereken bir dosyayı alıp çöpe atmış olacaksınız. Aksi bir karar vermeniz halinde ise Türkiye’ye kötülük yapmış olacaksınız. Bunu kendiniz için yapın. Yoksa Demirtaş için bir beraat kararı vermeyin. Çünkü o her şekilde aklanıyor. Bu trajik komik meseleyi burada noktalamanızı istiyoruz” şeklinde savunma yaptı.

 En son söz alan Kocaman’ın avukatı, savcılık mütalasınakatıldığıklarını belirterek, Demirtaş hakkında ceza talep etti. 

Mahkeme heyeti, “tehdit” suçundan ceza verilmesine yer olmadığına karar vererek, “terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef göstermek" iddiasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, “işleniş biçimi ve yer zaman konusu kast ve yoğunluğu” gerekçesiyle cezada indirime gitmedi. (M.A)

Anahtar Kelimeler:
Selahattin DemirtaşHdp

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol