Dicle Nehri’nde balık ölümlerinin nedeni nedir?

DİYARBAKIR - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Dicle Nehri’nin aktığı güzergahtaki Başaklı ve Ortaviran mahallelerinde kirlilikten dolayı yaşanan balık ölümlerine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi.

Bölgede yaşayan vatandaşların balık ölümlerinin bölgede yapılan baraj ve hidroelektrik santrallerinin neden olduğu belirtildiği önergede, şu ifadelere yer verildi: “Diyarbakır’ın birçok ilçesinde işletilen kum ocaklarının doğayla uyumlu bir standartta çalıştırılmaması, fabrikalardan çıkan ve nehirlere, barajlara dökülen atık suların filtre edilmeden veya arıtılmadan dökülmesi, en önemlisi de gerekli denetim ve kontrollerin ilgili kurumlarca yapılmaması nedeniyle söz konusu çevre kirliğinin arttığını ifade etmektedirler. Çevre kirliliğini artıran tüm bu etkenlere karşı önlem alınmaması,  balık ölümlerini artırdığı gibi halk sağlığını da etkileyerek içme ve sulama amaçlı kullanılan sularımızın geri dönülmez bir biçimde kirlenmesi ile sonuçlanmasına neden olmaktadır.”

 ‘Ekosisteme zarar veriyor’

Diyarbakır’da giderek yaygınlaştırılarak yapılan endüstriyel tarım ile birlikte kullanılan zirai ilaçların suyu ve toprağı kirlettiği vurgulanan önergede, zirai ilaç kullanımının belirli bir standardının olmaması ve bu anlamda yapılan denetimlerin yetersiz olması ekosisteme büyük zararlar verdiği kaydedildi.

HDP’li Güzel, Bakan Kurum’a yanıtlaması talebiyle şu soruları yöneltti:

 “*Dicle nehrinin akış güzergâhındaki farklı lokasyonlarda özellikle Başaklı Köyü ve Ortaviran Mahallelerinde su yüzeylerinde ve kıyılarında görülen toplu balık ölümleri Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir?

 *Dicle Nehrinde meydana gelen balık ölümlerinin nedeni nedir? Yaşanan balık ölümlerine ilişkin herhangi bir araştırmanız oldu mu?  Balıklardan numune alarak gerekli incelemeleri yapıp konuya açıklık getirmek adına bir girişimde bulunacak mısınız? 

 *Nehir yatağı içerisinde farklı noktalarda su analizlerinin yapılıp canlılarının olumsuz olarak etkilendiği parametrelerin belirlenmesi amacıyla yapmış olduğunuz herhangi bir çalışma mevcut mudur?

 *Diyarbakır’da bulunan nehir ve barajlara atık sularını bırakan işletme ve fabrikalara gerekli denetimler yapılmakta mıdır?  Yapılan denetimlerin raporların sonuçları ve varda bulguları nelerdir?

 *Diyarbakır’da içme ve sulama amaçlı kullanılan suların arıtmaları ne sıklıkta yapılmaktadır? Yapılan arıtma çalışmalarının parametreleri nedir?

*Diyarbakır’da ÇED raporu olumlu verilen kaç HES işletmesi vardır?  HES işletmelerine hangi aralıklarla denetim yapılmıştır? Yapılan denetimlerin raporlarının sonuçları ve varsa bulguları nelerdir?

 *Diyarbakır’da işletilen kum ocaklarına Bakanlığınız tarafından yapılan son beş yıldaki denetim çalışmalarının raporunun sonuçları ve varsa bulguları nelerdir?”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol