Diyarbakır'da 4 yıl sonra açık hava etkinliği

Güneydoğu Ekspres- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın “Yaşam Bizim, Söz Bizim” sloganıyla düzenlediği açık hava etkinlikleri başladı. Koşuyolu Parkı’nda Hivron ve Mikail Aslan konserleriyle başlayan etkinliğe Eşbaşkan Dr. Selçuk Mızraklı, HDP Diyarbakır Milletvekilleri Saliha Aydeniz, Musa Farisoğulları, Remziye Tosun HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Hülya Alökmen Uyanık, Zeyyat Ceylan ve binlerce yurttaş katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, 2015’ten itibaren kentte çok üzücü olayların yaşandığını söyledi. Bu karanlık günlerde insanların gülmeyi unuttuğunu ifade eden Uyanık, o günlerin artık geride kaldığını belirtti. Bu konserlerle tekrar bir araya geldiklerini ve yapılan etkinliklerle kültürlerine sahip çıkacaklarına işaret eden Uyanık, katılımlarından dolayı yurttaşlara teşekkür etti.

Uzun zamandır özlemini çektikleri bir etkinlikte buluştuklarını vurgulayan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, “hepimizin elinde kocaman umutlar ve sevda birikmiş. Hafızasından aldığı güçle yarınlara yürüyen gençler ve kadınlar görüyorum. Yarın bizimdir diyorum. Biz her zaman iyiden, doğrudan ve haktan yana olduk. Bu halk gri bulutların dağıldığı, barış halaylarının kurulduğu günlerin özlemiyle yaşıyor. Bugün sevgili Gültan Kışanak’a, Fırat Anlı’ya, Osman Baydemir’e ve Selahattin Demirtaş’a yine türkülerimizle buradayız sesini güçlü bir şekilde gönderiyoruz.”

Her zaman kültürün ve festivalin başkenti olmuş Amed’de barışa giden yolu belki de yeniden öreceklerini belirten Mızraklı, bunu, geçmişte biriktirdikleri değer ve hafızaya yabancılaşmadan sürdüreceklerini dile getirdi. Mızraklı konuşmasını Kürtçe, “Biz yalnız başımıza hastayız, ama birlikte keyifliyiz.” ifadeleriyle tamamladı.

Yapılan konuşmaların ardından Hivron sahne alarak Melayê Cizîrî ve Feqiye Teyran’ın sözlerinden şarkılar seslendirdi. Hivron’un seslendirdiği şarkılara eşlik eden yurttaşlar, halaylar çekerek eğlenceli dakikalar geçirdi. Etkinlik Mikail Aslan’ın şarkıları ile son buldu.

Açık hava etkinlikleri 18 Ağustos’a kadar her hafta sonu cumartesi ve pazar günleri Koşuyolu Parkı’nda saat 19.00-22.00 arasında gerçekleştirilecek. Bu haftaki etkinlikler 21 Temmuz Pazar akşamı  programı MA Müzik Grubu’nun müzik dinletisiyle devam edecek.

Programlar haftalık olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından yayınlanacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol