Diyarbakır'da Bahçeli adına yapılmak istenen ormana tepki

MHP Diyarbakır İl Başkanlığı, üzerine türküler yazılmış ve kent için tarihsel bir öneme sahip olan Kırklar Dağı'nda, Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin adına hatıra ormanı oluşturacağını açıkladı. Sur ilçesinden geçen Dicle Nehri'ne hakim tepede bulunan Kırklar Dağı'nda oluşturulmak istenen “Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı” için 210 dönüm arazi tahsis edildiği belirtildi. Kent sakinleri ise Bahçeli’nin isminde ormanlık alan oluşturulmak istenmesine tepki gösterdi. 

"Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı" ismine karşı olduğunu belirten Mehmet Şimşek, “Diyarbakır’ı hiç temsil etmiyor. Aksine kin ve düşmanlık besliyor. Bahçeli deyince aklıma ırkçılık geliyor. Diyarbakırlılar olarak istemiyoruz. Adının bile anılması yanlış” diye konuştu.

‘BU BİR KIŞKIRTMA’

Bahçeli’nin Diyarbakır sakinleriyle tamamen zıt ideolojilere sahip olduğuna dikkati çeken Yusuf Özdemir, “Böyle bir ismin Diyarbakır’ın önemli bir alanına hatıra ormanın yapılması kesinlikle yanlış” diye belirtti. Özdemir, "Yüzde 80-90 ‘Diyarbakır halkı bu ismin hatıra ormanını istemiyor’ cevabı alırlar. Ben de şahsen istemiyorum. Bunca siyasi gerilimin içinde yapılması gereken en son şey budur. Bu bir nevi insanları kışkırtmadır. Yanlış buluyorum. Bahçeli Diyarbakırlıların sevmediği biridir. Geçmişe döner ve siyasi ideoloji olarak yorumlarsak; Bahçeli’nin yapmış olduğu röportajlarda bu nefreti kendini gösteriyor. 90’larda faili meçhullerde, Kürtlerin beyaz Toros gerçekliği var. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda kimse bu hatıra ormanını istemez" diye konuştu.

Bahçeli’nin oy alamadığı kentte adına hatıra ormanın yapılmasının çok yanlış bir karar olduğunu belirten Derviş Acar da, "Bu orman tepkiyle karşılanır. Bir Diyarbakırlı olarak kabul etmiyoruz. Böyle yaparak daha çok oy almak istiyor galiba. Kesinlikle istemiyoruz” sözleriyle tepki gösterdi.

Bahçeli ismine karşı çıkan bir diğer yurttaş Ali Ekinci ise "Neden gelip Diyarbakır’a yapıyorlar?" diye sordu. Ekinci, şunları söyledi: "Diyarbakır’a yakışmaz. Diyarbakır’a ancak Diyarbakır’ın yerlilerinin ismi olur. Şairlerimiz, müzisyenlerimiz olur. Çok değerli isimlerimiz var. Onlar daha iyi olur. Ahmed Arif var örneğin. Onun adına yapsınlar, hoşumuza da giderdi. Ama Devlet Bahçeli ismi hiçbir şekilde bu kenti yansıtmıyor” dedi. (M.A)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol