Diyarbakır'da intiharlar artıyor

Diyarbakır’da artan genç intihar vakalarını Meclis’e taşıyan HDP’li Dersim Dağ, “Diyarbakır’da yaşanan genç intiharları azaltmaya ve bitirmeye dönük bir çalışma yürütecek misiniz?” diye sorduğu esnada, Diyarbakır’da intihar şüphesiyle Doktor Mehmet Karaşin cenazesi çevre yolunda park halindeki otomobilinin önünde ölü olarak bulundu.

Diyarbakır'da özel bir hastanede görevli Radyoloji Uzmanı Doktor Mehmet Karaşin (41), çevre yolunda park halindeki otomobilinin önünde ölü bulundu. Olay, önceki gün gece saatlerinde merkez Kayapınar ilçesi Talaytepe Mahallesi'nde meydana geldi.

Polis ekipleri, çevre yolunda park halindeki 34 DBA 286 plakalı otomobili görüp, kontrol etmek için durdu. Polisler, aracın önünde yerde yatan kişiyle karşılaşıp sağlık ekiplerine haber verdi. Gelen sağlık ekibi, özel bir hastanede radyoloji uzmanı olarak görev yapan Doktor Mehmet Karaşin olduğu belirlenen kişinin öldüğünü tespit etti. Evli ve 1 çocuk babası Mehmet Karaşin'in cenazesi, yapılan incelemenin ardından otopsi için morga kaldırıldı.

İntihar şüphesiyle Doktor Mehmet Karaşin cenazesi çevre yolunda park halindeki otomobilinin önünde ölü bulunduğu esnada, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, Diyarbakır’da  artan genç intihar vakalarını Meclis gündemine taşıdı. Dağ, konuya ilişkin Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

 Önergesinde, ekonomik sıkıntıların her geçen gün derinleştiğini ve vatandaşların hayatını olumsuz yönde etkilediğini belirten Dağ, yaşanan bu sıkıntıda en çok etkilenenlerin gençler olduğunu söyledi.

Dağ, kentte son bir ayda yaşananlara dair şunları belirtti: “Diyarbakır’da son bir ay içerisinde 3 genç ekonomik sıkıntılardan kaynaklı intihar etmiştir. İstanbul’da kafe çalışanı olan ve işsiz kalan 33 yaşındaki Ramazan Ünal adlı genç Diyarbakır’a döndükten sonra 4 Nisan’da intihar etmiştir. 10 Nisan’da İnşaat Mühendisi olan M.Ş.B. adlı 28 yaşındaki genç, işsiz olduğu için bunalıma girmiş ve intihar etmiştir.”

Silvan’da 11 genç intihar etti

Dağ, önergesinde kentin Silvan ilçesinde yaşanan intiharlara da dikkat çekti. Dağ, “Silvan ilçesinde yaşayan 26 yaşındaki Süleyman Hasoğlu 21 Nisan’da işsizlik nedeniyle intihar etmiştir. Sadece son 6 ayda Silvan ilçesinde; Zehra Eken (18), Bilal Yalçın (17), İmam Kılıç (18), M.İ.A (18), Dindar Gür (26), Yusuf Uyanık (28), Ferhat Yavuz (18), Şaban Simpil (20), Ozan Tanış (30), Ronayi Çerkezoğlu ve son olarak Süleyman Hasoğlu (26) adlı 11 genç intihar etmiştir. Bölgede yaşanan ve artarak devam eden genç intiharlar ile ilgili bir an önce derli toplu bir çalışmanın yapılması ve gereken önlemlerin alınması elzemdir” dedi.

 Dağ, Kasapoğlu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

 “*Bakanlığınızın, Diyarbakır’da yaşanan genç intiharları araştırmaya dönük yürüttüğü bir çalışma bulunmakta mıdır? Bu yönlü bir çalışma var ise detayları nelerdir?

 *Bakanlığınız, Diyarbakır’da yaşanan genç intiharları azaltmaya ve bitirmeye dönük bir çalışma yürütecek midir?

 *Bakanlığınızın, Diyarbakır ve çevre illerde gençlere istihdam alanları sunabilmek için yürüttüğü çalışmalar bulunmakta mıdır? Var ise bu çalışmalar nelerdir ve ne aşamadadırlar?

 *Diyarbakır ve çevre illerde gençler arasında artarak devam eden madde bağımlılığı ile ilgili yürüttüğünüz bir çalışma bulunmakta mıdır?

 *İllere göre gençler arasında uyuşturucu madde kullanım oranı ve yaşı kaçtır?

 *Türkiye’de son 5 yılda işsizlik nedeni ile intihar eden genç sayısı kaçtır?”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol