Diyarbakır Hafızası’ndan yeni sergi

Diyarbakır Hafızası, çevrimiçi düzenlediği sergiler dizisini sürdürüyor. Yeni çevrimiçi sergi, ‘’Üretimin Hikâyesi: Kavşaklar, Bereket ve Siyaset’’ başlığıyla Diyarbakır’ı üretim ve ticaret okumaları üzerinden ele alıyor. Serginin metin yazarlığını Tarihçi Uğur Bayraktar üstlenirken, sergi editörlüğünü Pınar Öğünç yapıyor. Sergide, Zahire Pazarı, Borsa Hanı, Hasan Paşa Hanı ve Buğday Pazarı gibi kentin tarihi mekanlarının dönemsel karşılığına vurgu yapılıyor.

Dijital olarak erişilebilen sergide şu notlar öne çıkıyor: “Diyarbakır'ın üretim ve ticaret üzerinden okunacak tarihi, bu geçmişe yakışır berekette bir malzeme sunuyor. Şehrin coğrafi yapısı ve bunun getirdiği iklim çeşitliliği, öncelikle ürün yelpazesinin her daim genişlemesine yol açmış. Bölgesel olarak ticaret yollarının kesiştiği bir kavşakta bulunması, Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına katıldıktan sonra stratejik bir gümrük kapısı olarak işleyişi, Diyarbakır'ın bu anlamda önemini daha da artırıyor. Bu başlıkta bugüne uzanmak, savaşlar, bölgesel ve küresel değişimler, kıtlıklar kadar, yapılmayan toprak reformlarını, bölgeyi iktisadi açıdan azgelişmişliğe mahkûm eden politikaları, neoliberalizmin bu siyasetle birleştiğinde doğurduğu ağır sonuçları da konuşmayı gerektiriyor.

Diyarbakır Hafızası, Anadolu Kültür Derneği ile Diyarbakır Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği ortaklığı ile hazırlanmış, Kürtçe'nin yanı sıra Türkçe, İngilizce dillerinde de yayım yapan, şehrin somut ve somut olmayan kültürel değerlerini konu alıp işleyen dijital sergidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol