Diyarbakır Valisi: Kentte görev yapan gazetecilerle bir araya geldi 

Diyarbakır Valisi ve Belediye Başkan Vekili Münir Karaoğlu, '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' dolayısıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi. Buluşmada Karaloğlu,  Diyarbakır Cezaevi’yle ilgili Adalet ve Kültür Turizm Bakanlığı tarafından çalışmaların devam ettiğini söyleyerek, “Bu işten geri dönüş yok” dedi. Cezaevindeki mahkum sayısının 1200’den 500’lere kadar düşürüldüğünü ve yeni mahkumların alınmadığı belirten Karaloğlu, “Cezaevi müze mi, kültür merkezi mi olacak ? Bu konuda netleşen bir şey yok. Çalışmalar sürüyor” diye konuştu.

DİYARBAKIR'A 1000 YATAKLI ŞEHİR HASTANESİ

Diyarbakır’a Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak olan şehir hastanesinin ihalesinin yapıldığı ve çalışmalara başlandığını belirten  Karaloğlu şunları söyledi: “Şehir hastanemiz ihalesi yapıldı. Şu anda müteahhit çalışmaya başladı. Temelleri atıldı. 2023’te bitirip açmayı planlıyoruz. Şehir hastanesi 1000 yataklı. Sağlık Bakanlığı'nın kendi kamu bütçesiyle Diyarbakır Şehir Hastanesi'ni ihale etti. Yaklaşık 2 milyarlık yatırım. Diyarbakır aynı zamanda bölgede sağlık hizmeti veriyor. Sırada, Selahattin Eyyübi Devlet Hastanemizin yenilenmesi var.  Orada ve onun alternatifi yakın bir bölgede üç tane alternatif oluşturduk. Şu anda daha karar vermiş değiliz.”

2022 yılı onunda sonunda Silvan Barajı'nın su tutmaya başlayacağını belirten Karaloğlu, “Ama bu proje bitti anlamına gelmez. Tüneller devam ediyor. Şu anda o tünellerle ana kanallarda suyun ovaya aktarılması ve altta 7 tane daha depolama barajı var. Yani Silvan projesi dediğimiz 8 barajdan oluşan aslında büyük proje. Alttaki barajlardan dördü hizmete alındı. Diğerleri de devam ediyor. Bu sene ihale edilecek olanlar da var. Ama Silvan Barajı bittiğinde 2 milyon 350 bin hektarlık alan sulanmış olacak. İşte o zaman Diyarbakır'ı gerçek manada tarımsal üretim merkezi olacak. Sadece Türkiye için değil, dünya için çok önemli tarımsal üretim merkezi olacak” diye konuştu.

Diyarbakır’da artık vatandaşa hazır gıda kolisi verme yerine kredi kartı verdiklerini belirten Karaloğlu, “Şu anda 12 bin 500 aileye kart verdik. Bir banka ile anlaştık. Biz üç ayda bir o kredi kartına nakit yükleme yapıyoruz. Şimdi bu ay mesela 400 lira yükleyeceğiz. Vatandaş kredi kartı ile isteği yerden alışverişini yapacak, istediği ürünü alabilecek. Sadece sigara ve alkol alamayacak” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol