Elektrik sorunu 10 yıldır çözülmüyor

Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Temiranê Kebîr kırsal mahallesinin Bira Zeyna mezrası sakinleri, 10 yıldır elektrik sorunu yaşıyor. 1994 yılında mezranın boşaltılması sonrası yurttaşların büyük bölümü Türkiye’nin farklı metropollerine göç etmek zorunda kaldı. Göç edenlerin bazıları 2002'den sonra yeniden mezraya dönerek, yeni yaşamı inşa etti. Toplam 12 hanenin bulunduğu mezrada yaşanılan sorunların başında elektrik geliyor. Düşük voltaj elektrik verildiği için birçok elektronik ürün kullanılamıyor. Ayrıca sık sık yaşanan elektrik kesintileri de çalışan ürünlere zarar veriyor.

Köy sakinleri yaşananlara tepki göstererek, “Elektrik kullanmasak bile her ay elektrik faturası alıyoruz. Kullanmadığımız elektriğin parasını bizden alıyorlar. Talebimiz elektrik sorununun bir an önce çözülmesidir” dedi.

‘HASARIMIZIN SEBEBİ DEDAŞ'TIR’

Mezranın boşaltılması sonrası 2002'de yeniden dönenlerden biri olan Muhammed Mustafa Bayram, dönüş yaptıkları günden bu yana elektrik sorununu yaşadıklarını ifade etti. Bayram, "Köye gelen elektrik az olduğu için ciddi sorunlar yaşıyoruz. Yeterli akım gelmediği için buzdolabı, televizyon ve elektronik eşyalar zarar görüyor. 2002'den bugüne kadar tek hattan elektrik veriliyor. Bu da bu kadar evi aydınlatmaya yetmez. Bugün bir buzdolabı 15 ya da 30 bin TL. O kadar parayı nereden bulacağız? Elektrik kullanmasak bile her ay elektrik faturası alıyoruz. Kullanmadığımız elektriğin parasını bizden alıyorlar. Talebimiz elektrik sorununun bir an önce çözülmesidir” dedi.

Faike Bayram, astım hastası 11 yaşında bir çocuğunun olduğuna işaret ederek, "Durumu zorlaştığında astım makinesini kullanabiliyoruz. Ama kışın elektrik olmadığı için makineyi kullanamıyoruz. Elektrikten dolayı birçok sorunumuz var. 20 bine buzdolabı aldık, birkaç yıl kullandık ve şimdi hasarlı. Tüm bu soruna rağmen her ay elektrik faturasını düzenli olarak ödüyoruz. Aldıkları para haramdır” tepkisinde bulundu.

Bir başka mezra sakini Şakir Bayram ise, buzdolabını çalıştıramamaktan dert yandı. Bayram, "Evimizde donmuş suyumuz yok. Çocuklar okula gidiyor ve karanlıktan dolayı ders çalışamıyorlar. Sorunun çözümü için defalarca başvurduk ama hiçbir şey yapmadılar. Ya elektriği doğru versinler ya da tamamen kessinler. Kullanamadığım elektriğin parasını neden ödüyorum?" diye sordu. (M.A)

Anahtar Kelimeler:
DiyarbakırKulp

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol