Erdoğan: İsrail ile atılan adımlar  Filistin’e desteği azaltmayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Filistin Devlet Başkanı Abbas, başkent Ankara’da bir araya geldi. İki lider, ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen ikili görüşmenin ardından Abbas ve Erdoğan ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Yapılan açıklamalarda öne çıkan konulardan biri de Türkiye ve İsrail arasındaki diplomatik ilişkileri normalleştirmeye yönelik olarak son dönemde atılan adımlardı. İki ülke, en son 17 Ağustos 2022 tarihinde 4 yılın ardından karşılıklı büyükelçi atama kararı aldıklarını açıklamıştı.

Basın toplantısında konuşan Erdoğan, "İsrail ile ilişkilerimizde atılan adımlar, Filistin davasına desteğimizi hiçbir şekilde azaltmayacaktır" dedi.

"İsrail ile ilişkilerde atılan adımların Filistin meselesinin çözülmesine ve Filistin halkının durumunun iyileştirilmesine katkı sağlayacağını" kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, özetle şöyle konuştu:

"İki devletli çözüm misyonu"

"Filistin halkının refah ve kalkınmasına desteğimizi teyit ettik. Ayrıca önemli bölgesel konularda da görüş alışverişinde bulunduk.

"Filistin'in ülkemizin ve halkımızın gönlünde müstesna yeri vardır. Her zaman olduğu gibi Filistin halkıyla dayanışmamızı, Filistin davasına desteğimizi en güçlü şekilde sürdürüyoruz. Filistin Devleti'ni ilan edildiği andan itibaren tanıyan Türkiye, iki devletli çözüm vizyonunu her platformda savunmaktadır.

"Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın statüsünün değiştirilmesine matuf eylemleri hiçbir şekilde kabul etmiyoruz.

"Bu hususlardaki hassasiyet ve beklentilerimizi İsrailli muhataplarımıza en açık şekilde ve doğrudan aktardık, aktarıyoruz.

"İsrail ile ilişkilerimizde atılan adımlar Filistin davasına desteğimizi hiçbir şekilde azaltmayacaktır, aksine bu adımların Filistin meselesinin çözümüne ve Filistin halkının durumunun iyileştirilmesine katkı sağlayacağını Filistinli kardeşlerimiz de ifade ediyorlar.

"Filistinli kardeşlerimiz arasında birlik ve uzlaşı sağlama gayretlerini de yakından takip ediyoruz. Bu alanda da her türlü desteği vermeye hazırız."

"İsrail saldırıları vakit kaybetmeden durmalı"

Filistin lideri Mahmud Abbas da görüşmeleri sırasında Erdoğan ile "iki ülke arasındaki işbirliği ve kardeşlik ilişkilerini ele aldıklarını" kaydederek "Filistin meselesiyle ilgili son gelişmeleri değerlendirdiklerini" söyledi.

Erdoğan'a Filistin'in son dönemde karşı karşıya kaldığı zorluklara ilişkin bilgiler aktardığını anlatan Abbas, "Halkımıza, topraklarımıza ve kutsallarımıza karşı devam eden İsrail işgal devletinin saldırıları karşısında kayıtsız kalmayacağımızı vurguladım" dedi:

"Her zaman uluslararası hukuka ve imzalanan anlaşmalara bağlı kalarak mücadele edeceğimizin altını çizdim."

Abbas, özellikle yerleşim yerlerinin genişletilmesi ve Filistinlilerin evlerinin, okullarının ve yapılarının yıkılmasına karşı olduklarını belirtti:

"Tutsakların serbest bırakılması, şehitlerimizin cenazelerinin teslim edilmesi, beklentilerimiz arasındadır.

"Doğu Kudüs'e yapılan saldırılar, Müslümanlara ve Hristiyanlara ait olan kutsal yerlere yapılan saldırılar, son dönemde de görülen saldırılar arasında yer alıyor. Okullara da saldırılar var. Bunu kabul etmek mümkün değil."

Abbas, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarının daha fazla vakit kaybedilmeden durması gerektiğini belirterek, "Güvenlik ve barış, tamamıyla iki devletli çözümün baltalanması yönündeki gayretlerin ve çabaların durdurulmasıyla mümkün. Böylelikle 1967 sınırları içerisinde iki devletli çözüm mümkün" dedi.

Abbas ayrıca Filistin Devleti'nin tanıması konusunda da çabalarını yoğunlaştıracaklarını kaydetti. (BİANET)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol