banner40

Gazetecilerin gözaltına alınması protesto edildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile birçok ilde eş zamanlı yapılan operasyonlarda 11 gazeteci gözaltına alındı. Gazetecilerin Emniyetteki ifade işlemleri sürerken, Diyarbakır’da bir araya gelen siyasi parti temsilcileri, STK ve gazeteciler, gözaltıları protesto etti.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Diyarbakır’da basın açıklaması yaptı. Açıklamaya HDP il Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) temsilcisi Mahmut Oral’ın yanı sıra çok sayıda gazeteci katıldı.

Müftüoğlu: Muhalif medyaya sesleniyoruz

Açıklamayı okuyan DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, 14 Ekim’de çıkarılan ‘sansür yasasına’ dikkat çekerek, “Kürt basınına yönelik bu tür operasyonlar, gazetecileri susturma ve gerçekleri karartma operasyonlarıdır. Buradan arkadaşlarımızı hedef gösteren sözde muhalif medyaya da sesleniyoruz. Bir taraftan yargının bağımsız olmadığını söyleyip diğer taraftan da söz konusu operasyonlar Kürtlere yönelik olunca iktidarın sözcülüğünü yapmaktan vazgeçin” dedi.

Daha sonra konuşan TGS Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral ise, gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Oral, “Sansür yasanın onaylanması için imza verenler, gelecekte kendilerini tarih önünde utandıracak bir fotoğrafla galebe çanları çaldılar. Utanacaklar çünkü uygar dünyanın hiçbir ülkesinde görülmemiş şiddette bir sansürü bu ülke halkına ve basınına layık gördüler” şeklinde konuştu. (M.A)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol