'Göçerler Mağdur Oldu'

DİYARBAKIR - Geçtiğimiz Mart ayında Diyarbakır'dan alınarak Muş’a bağlanan Şenyayla bölgesinde, Diyarbakır’dan gelen göçerler zorla çıkarıldı.

Yaylaya hayvanlarını otlatmaya götüremeyen vatandaşların mağduriyeti üzerine Diyarbakır Barosu bir heyet oluşturarak bölgeye gönderdi.

Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Nahit Eren’in de aralarında bulunduğu heyet bölgeye giderek hakla görüştü ve ardından bir rapor hazırladı.

Raporda, yaylanın boşaltılması kararı ile vatandaşların baro heyetine gidecek yerlerinin olmadığını ve mağdur olacaklarını söyledikleri kaydedildi.

Raporda, “Yaylada bulunan yurttaşlarla yapılan görüşmede; yayladan çıkmak istemediklerini, yıllardır bu yaylalarda yaz aylarında bulunduklarını, bu alana ilişkin eski tapu ve vergi kayıtlarının bulunduğunu, kararın uygulamasıyla gidecek yerlerinin olmadığını ve mağdur olacaklarını belirterek kendilerine yönelik bu uygulamayı kabul etmediklerini beyan etmişlerdir.

Heyetimizce daha sonra husumetli diğer ailenin ikamet ettiği Muş iline bağlı Karakuyu (Süsnut) Köyüne gidilmiştir. Husumetin diğer tarafı olan ailelerle yapılan görüşmede; söz konusu yaylanın kullanım sınırından kaynaklı yakın zamanda kavga yaşandığını, Muş Valiliğine başvuru yaptıklarını, başvuru neticesinde Valiliğin köyde bir çalışma yürüttüğünü, kendilerinin de yaylada hak sahibi olduklarını ve kullanmak istediklerini ancak yaylanın şu an için boşaltılması gerektiğini heyetimize iletmişlerdir.

Heyetimiz yayladaki gözlem, tespit ve ailelerle yapmış olduğu görüşmelerde; Muş Valiliği tarafından alınan kararın sorunun kalıcı çözümüne yeterli katkı sunmadığını ve her iki taraf açısından mağduriyetlerin oluştuğunu gözlemlemiştir. Heyetimiz, taraflar arasında sorunun çözümü açısından daha vahim olayların yaşanmaması için bir an önce haksızlığa da sebebiyet vermeyecek şekilde yetkililerin tarafları bir araya getirmesini ve sorunun kalıcı çözümü için girişimlerde bulunulması gerektiğini öngörmekte ve gerekli adımların atılmasını talep etmektedir.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol