İçişleri'nden 'ülkeye giriş tedbirleri' genelgesi

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine 'Ülkeye Giriş Tedbirleri' konulu genelge gönderdi. Buna göre, halihazırda durdurulmuş olan Brezilya, Güney Afrika, Nepal ve Sri Lanka uçuşlarına ilişkin uygulama yeni bir karar alınıncaya kadar aynen devam edecek ve bu ülkelerden Türkiye'ye doğrudan seyahat edilmesine izin verilmeyecek.

Başka bir ülkeden gelmekle birlikte, son 14 günde Brezilya, Güney Afrika, Nepal v e Sri Lanka'da bulunduğu anlaşılan kişilerden Türkiye'ye girişte en fazla 72 saat önce yapılmış negatif PCR testi istenecek. Bu kişiler valiliklerce belirlenecek yerlerde, ücretlerini kendileri karşılamak şartıyla, 14 gün süreyle karantinaya alınacak. Karantinanın 14. gününde yapılacak PCR test sonucunun negatif çıkması durumunda karantina tedbiri sonlandırılacak. PCR test sonucu pozitif çıkanlar ise test sonucunun pozitif çıktığı tarihten itibaren izolasyona alınacak ve 14. günün sonunda PCR testinden negatif sonuç alınmasıyla tedbir sonlandırılacak.

GİRİŞLERDE JOHNSON & JOHNSON İÇİN TEK DOZ AŞI YETERLİ OLACAK

4 Eylül 2021 cumartesi gününden itibaren geçerli olacak yeni tedbirler arasında şunlar yer aldı:

-Bangladeş, Hindistan ve Pakistan'dan gelen kişilerden girişte azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test sonucunun ibrazı talep edilecek. Bangladeş, Hindistan ve Pakistan'dan doğrudan gelenler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılanlardan; Dünya Sağlık Örgütü veya Türkiye'de acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini belgeleyenler girişte karantina uygulamasından muaf tutulacak.

-Aşılardan en az iki doz yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini belgeleyemeyenler ise ikametgâhlarında veya beyan edecekleri adreslerde karantinaya alınacak. Bu şekilde gelenler karantina sürecinin 10. gününde PCR testi olacak, 10. gün yapılacak PCR test sonucunun negatif çıkması durumunda karantina sonlandırılacak, 10. günde PCR testi yaptırmayanlar 14 gün süreyle karantinada tutulacak, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nce yayınlanan güncel pandemi rehberleri doğrultusunda hareket edilecek.

-Afganistan'dan gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkede bulunduğu anlaşılan kişilerin ülkeye girişlerine ilişkin olarak daha önceki genelgelerde getirilen hükümlerin uygulanmasına aynen devam edilecek.

-Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur'dan gelen kişilerden girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek.

-Sayılanlar dışında diğer ülkelerden gelenlerden tüm sınır kapılarından (kara, hava, deniz, demiryolu) girişlerde; Dünya Sağlık Örgütü veya Türkiye'de acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR/hızlı antijen testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacak. Bu ülkelerden girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığı geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten en fazla 48 saat içerisinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı istenilecek.

12 YAŞ ALTI ÇOCUKLARDAN PCR TESTİ VEYA AŞI KARTI İSTENMEYECEK

-12 yaş altındaki çocuklar girişlerde PCR/Antijen test raporu ile aşı sertifikası uygulamalarından muaf tutulacak.

-Uçakgemi mürettebatı, kilit personel olarak nitelendirilen gemi adamları ve tır şoförleri SARSCoV2 PCR testi ve karantina uygulamasından muaf tutulacak.

-Yukarıdaki maddeler çerçevesinde girişlerde talep edilecek aşı sertifikası, PCR/Antijen test sonucu gibi belgeler havayolu ve deniz yolu ile gelen yolcular ile kara/demir yolundan toplu taşıma araçlarıyla gelen yolcular için yolculuk öncesinde çıkış ülkesinde, taşıyıcı şirket tarafından kontrol edilecek, belgesi olmayanların sefere kabul edilmemesi sağlanacak, belgesi olmayanların sefere kabul edilmesinden ötürü ortaya çıkan sorumluluk taşıyıcı şirket tarafından karşılanacak.

-Sağlık Bakanlığı tarafından, tüm sınır kapılarından giriş yapacak kişiler, varış noktalarında örnekleme (sampling) temelinde PCR testine tabi tutulabilecek. Bu kapsamda gelen kişilerin test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine izin verilecek, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı, COVID-19 rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacak. Test sonuçları pozitif çıkan kişiler ile yakın temasta bulundukları kişiler kendilerinin belirledikleri adreslerde 14 günlük süre ile izolasyona alınacaklar ve 10. günün sonunda yapılacak PCR test sonuçlarının negatif olması durumunda izolasyon koşulları sonlandırılacak. Bu kişilerden delta varyantı taşıdığı tespit edilenlerin izolasyon koşulları 14. günün sonunda PCR testi yapılmaksızın sonlandırılacak.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARINA UYGULANACAK KURALLAR DA BELİRLENDİ

-Sınır kapılarımızdan giriş yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, Dünya Sağlık Örgütü veya Türkiye'de acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğini belgeleyenler ile girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporunu ya da girişten azami 48 saat önce yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunu ibraz edenlerin ülkemize girişlerine izin verilecek.

-Belge ya da test sonuçlarını ibraz edemeyen kişilere sınır kapılarında PCR testi uyguladıktan sonra ikametlerine gitmelerine izin verilecek ve test sonucu pozitif çıkanların ikametlerinde izolasyona alınmaları sağlanacak. Bu şekilde ülkeye girişlerine izin verilenler, uygulama esasları Sağlık Bakanlığı'nca belirlenecek şekilde varış noktalarında izolasyona alınacak ve negatif sonuçlu PCR test raporu ibraz edene kadar izolasyon sürdürülecek. (HABER MERKEZİ)

Anahtar Kelimeler:
Genelge

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol