İSİG: İş cinayetleri  kaderimiz değildir

Haber Bekir Güneş

Güneydoğu Ekspres - Diyarbakır'dan Karadeniz'e mevsimlik işçi olarak gitmek için minibüsle yola çıkan 25 kişi kazada yaralandı. Kazanın ardından bir kez daha mevsimlik işçilerin yaşadıkları zorluklar gündeme geldi.

Diyarbakır'da bulunan İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi (İSİG) yaşanan kazaya tepki amacıyla basın açıklaması yaptı. İSİG adına açıklamayı DİSK Diyarbakır Bölge temsilcisi Mehmet Şirin Gürbüz yaptı.

Mevsimlik işçilere dayatılan güvencesiz ve güvenliksiz çalışma koşullarına dikkat çeken Gürbüz, "Mevsimlik tarım işçilerine dayatılan güvencesiz ve güvenliksiz çalışma koşulları, traktörlerin, kamyonların kasalarında yahut minibüslere kapasitenin çok üstünde bindirilerek yaptıkları yolculuklarla başlıyor. Kullanılan araçların ulaşım aracı olmaması, işçilerin yolcu kapasitesini aşacak şekilde taşınması bu yaşanan hadiselere sebebiyet vermektedir. Ayrıca gittikleri yerlerde ırkçı saldırılara maruz kalmakta ve iş cinayetlerinde yaşamlarını yitirmektedir” dedi.

Tarım işçileri çok büyük zorluklarla çalışıyor

Uzun yıllardır Türkiye’de iş cinayetlerinde hayatını en çok kaybedenler inşaat işçileri, ikinci gelen iş kolu ise tarım işçileri olduğunu belirten Gürbüz, “Tarım işçilerinin zorunlu olarak sürdürdükleri hayati tehlikesi olan bu yolculukların güvenli hale getirilmesi, gittikleri illerdeki yaşam koşullarının insan onuruna yakışır şekilde olması gerekir. Her yıl ölüm rakamlarıyla gündeme gelen mevsimlik işçilerinin artık yaşadıkları mağduriyetlere getirilen çözümlerle gündeme gelmesi gerekiyor. Tarım işçileri çalıştıkları bölgede günde 12 saat boyunca, düşük bir yevmiyeyle ve sigortasız çalışıyor, barınmaları için en iyi ihtimalle alt yapıdan yoksun dört duvardan başka bir şey bulamıyor" diye konuştu.

‘İş cinayetleri kaderimiz değildir’

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nden Karadeniz'e gitmek için yolla çıkan ancak kaza yapan işçilerin durumuna ilişkin de konuşan Gürbüz, şunları söyledi:

Son olarak Salı günü Lice den Karadeniz’e fındık toplayıcılığı işi için yola çıkan iki aileden 25 kişi trafik kazasında yaralanmıştır.

Biz buradan şunu söylüyoruz; iş kazaları ve iş cinayetleri kaderimiz değildir! Yoksulluk, ırgatlık kader değildir.

Medeniyetlere beşiklik etmiş bir coğrafyada, “Verimli Hilal” olarak bilinen yerde işsizlik/iş bulamama nedeni ile her yıl onbinlerce kişinin mevsimlik tarım işçisi olarak başka bölgelere zorunlu olarak göç etmesini mevcut politik süreçlerin ekonomiye bir yansıması olarak görüyoruz.

Bu ölümlerin ve iş kazalarının artık yaşanmaması, insan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma hayatı için yetkililerin acilen sorumluluk almaları gerektiğini yineliyoruz.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol