Kadın işsizliği alarm veriyor

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), “Kadın İşsizliğinde Alarm Zilleri Çalıyor” başlıklı raporunu yayınladı.

Seyfettin Gürsel, Hamza Mutluay, Mehmet Cem Şahin imzalı raporda, kadın işsizlik oranında ciddi artış yaşandığı ifade edildi.

Rapora göre mevsim etkilerinden arındırılmış kadın işsizlik oranı Ekim’den Kasım’a istihdam ve işgücünde sırasıyla görülen 74 ve 156 binlik artışlar sonucunda 0,6 yüzde puan artarak yüzde 14,5’e yükselirken, erkek işsizlik oranı istihdam ve işgücünde görülen 153 ve 111 binlik artış sonucu 0,3 yüzde puan azalarak yüzde 9,6’ya geriledi.

İşsizlikte toplumsal cinsiyet farkı

BETAM raporunda, bu dönemde kadınlarda işgücü artışının istihdama kıyasla çok daha güçlü olduğu, erkek işsiz sayısının bir önceki aya göre 43 bin azalırken kadın işsiz sayısında 80 binlik artış gerçekleştiği belirtildi:

“Bu gelişmeler sonucunda işsizlik oranlarındaki toplumsal cinsiyet farkı 0,9 puanlık ciddi bir artışla yüzde 4,9’a yükseldi.”

Kadın işsizliğinde ciddi artış

Raporun “Kadın işsizlik oranında ciddi artış” başlıklı bölümünde şu bilgiler sıralandı:

Kadın istihdamında son iki aydaki 281 binlik artışa ek olarak Kasım ayında da 74 binlik artış kaydedilmiştir. Buna rağmen işsiz sayısında 80 bin artış gerçekleşmiştir.

İşgücündeki artış bir önceki aya kıyasla 156 bin seviyesindedir.

Kasım’da kadın işgücündeki artışın istihdama kıyasla daha güçlü olması sonucunda işsizlik oranı 0,6 yüzde puanlık sert bir artışla 14,5 seviyesine yükselmiştir.

Kasım’da erkek istihdamı 153 bin artarken işsiz sayısı da 43 bin kişi azalmış, erkek işsizlik oranı yüzde 9,9’dan yüzde 9,6’ya 0,3 yüzde puan gerilemiştir.

Bu gelişmeler sonucunda işsizlik oranlarındaki toplumsal cinsiyet farkı 0,9 yüzde puanlık artışla yüzde 4,9’a yükselmiştir.

Kadın ve erkek istihdam oranları bir önceki aya kıyasla sırasıyla 0,1 ve 0,4 yüzde puan artmıştır. Bu gelişmeler sonucunda Ekim’de yüzde 29,0 olan kadın istihdam oranı Kasım’da yüzde 29,1’e yükselmiştir.

Kadın istihdam oranı pandemi öncesi seviyesinin (0cak 2020 yüzde 27,6) 1,5 yüzde puan üzerindedir. Kasım 2018’deki yüzde 29,2 zirvesine de çok yaklaşmıştır.

Erkek istihdam oranı ise bu dönemdeki 153 binlik güçlü istihdam artışı sayesinde 0,4 yüzde puanlık önemli bir artışla yüzde 64,4 seviyesine yükselerek Kasım 2018 zirvesini yakalamıştır.

Sanayi, tarım ve hizmet sektörü

Raporda genel işsizlik durumuna dair de şu bilgiler yer aldı:

“İstihdamda 228 binlik artış ile birlikte işsiz sayısında 39 binlik artış işgücünü 267 bin artırmış, genel işsizlik oranı da Ekim’den Kasım’a değişmeyerek yüzde 11,2 seviyesinde gerçekleşmiştir.

“Sektörel verilere göre tüm sektörlerde istihdam artışları görülmüştür. Sanayi ve inşaat sektörlerinde bir önceki ayda görülen azalışlar yerini artışa bırakmıştır.

“Sanayide 73 binlik, inşaat sektöründe de 10 binlik artışlar kaydedilmiştir. Tarım ve hizmetler sektöründe sırasıyla 49 bin ve 96 binlik istihdam artışları yaşanmıştır. Hizmetler sektöründe son üç ayda istihdam artışı 480 bine ulaşmıştır.” (BİANET)

Anahtar Kelimeler:
BETAMRaporKadınIşsizlik

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol