“Kurt û Kurmancî Film Festivali” başladı


“Kurt û Kurmancî Film Festivali” online olarak başladı. sinemayakurdi.net internet sitesi ile Tor Film tarafından bu sene ilk kez gerçekleştirilen festivalde 1 dakikalık Kürtçe filmler izleyicilerle buluşuyor.

Mayıs 2021 tarihinde festivalin duyurusunu yayınlayan festival ekibi, Ağustos ayına kadar duyurduğu başvuru sürecini, sonrasında 31 Aralık tarihine kadar uzatmıştı.

Tema Kürt dili

Festivala 47 film için başvuru yapıldı. Bunlardan 16 tanesi festivalde gösterilmeye hak kazandı. Filmler sinemakurdi.net internet sitesi üzerinde izlenebilecek. İzleyicilerin oylaması sonucunda da ilk üç film belirlenecek. Her bir izleyici bir film için oy kullanabilecek.

Festivalin konusu bu sene için “Kürt Dili” olarak seçildi. Festival ekibinden Ferat Kevir, Kürtçe üzerindeki baskılar dikkat çekmek için bu temayı seçtiklerini belirterek şunları söylüyor: “Kürtçe konuştuğunuz ya da yazdığınız zaman, ya dayak diyiyorsunuz, ya tutuklanıyorsunuz ya sürgün ediliyorsunuz ya da öldürülüyorsunuz. Bu dil yıllar boyunca yasaklandı. Bundan dolayıdır ki Kürtlerin düzenlediği bir festivali Kürt dili ile başlatmak istedik.”

İzleyiciler oy kullanacak

Kevir festivalin süreklileşmesi için sponsorlara ihtiyaçlarını olduğunu söylüyor.

Festivali düzenleyen ekibin içinde yer alan sinemayakurdi.net sitesinden Ferhat Baysal, bir jüriye seçtirmek yerine, filmleri izleyicilere seçtirmek istediklerini ifade etti.

10 Şubat tarihine kadar devam edecek olan festivalde ilk üç filme 500’er Euro para ödülü verilecek. Ayrıca bir film de plaketle ödüllendirilecek.

 Filmleri izlemek ve oylamaya katılmak için: sinemayakurdi.net

(BİANET)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol