Mezopotamya Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı

Diyarbakır'da düzenlenen Mezopotamya Tarım ve Hayvancılık Fuarı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ve DTSO Başkanı Mehmet Kaya’nın katılımıyla açıldı.

Fuar açılış konuşmasını yapan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, bölgedeki çiftçilerin doğru tarım yapması için fuarın önemine dikkat çekerek, çiftçilerin fuarda edindiği deneyimlerin büyük katkısı olduğunu söyledi. 12’inci tarım fuarını düzenlediklerini söyleyen Kaya, fuarda 101 katılımcı olduğunu ifade etti. Irak, Erbil, Duhok ve Süleymaniye’den fuara katılımın olduğunu belirten Kaya, 7320 metrekarelik alanda tarım ve hayvancılık fuarının gerçekleştirildiğini söyledi. Fuarın bölgenin geneline hitap ettiğini ifade eden Kaya, Vali Münir Karaloğlu’nun fuara katkılarının altını çizdi.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ise, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, Mezopotamya’nın yıldızı Diyarbakır’ın Tarım ve Hayvancılığın anavatanı olduğunu söyledi.

Buğdayın, arpanın toprakla ilk buluştuğu, hayvanların ilk defa bu bölgede evcilleştirildiğini ifade eden Karaloğlu, bölgenin en önemli sektörünün bugün de tarım ve hayvancılık olduğunu belirtti.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle son bir yıldan beri fuar yapılamadığını kaydeden Karaloğlu, bölgedeki ticaretin sekteye uğramaması için fuar katılımcılarına ve vatandaşlara maske, mesafe ile temizlik konusunda uyarılarda bulundu.

Karaloğlu, Diyarbakır’da 2021 yılını sert kabuklu meyveler yılı olarak ilan ettiklerine dikkati çekerek şu şekilde konuştu:

 “Tarım ve hayvancılıkla ilgili Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Tarım Ve Orman Bakanlığımızla, GAP Kalkınma Ajansı ile Bölge Kalkınma Ajansımızla önemli projeler yürütüyoruz. 2021 yılını Diyarbakır'da sert kabuklu meyveler yılı ilan ettik. 16 milyonluk bir bütçeyle özellikte Diyarbakır’ımızın kuzey ilçeleri arazisi daha müsait olan bölgelerde ceviz, badem ve fıstık yetiştiriciliği konusunda çiftçilerimizle işbirliği yaparak bakanlığımızın önderliğinde bu projeyi başlattık. Bölgeyi badem, ceviz ve fıstığın merkezine dönüştüreceğiz. İşleme tesisleri ile ilgili de yine GAP idaresinin desteğiyle Dicle ilçemizde bir tesisin temelini attık. Bunlar tamamlandığında bahçecilikte de Diyarbakır önemli bir noktaya gelmiş olacak. Ben fuarın düzenlenmesinde emeği olan herkese Diyarbakır valisi olarak çok teşekkür ediyorum. Fuarımızın katılanlar için bereketli olmasını diliyorum.”

‘Fuarımızı bilgi şölenine dönüştüreceğiz’

Diyarbakır’da yapılan tarım fuarının pandemi koşulları altında yapılan ilk fuar olduğuna vurgu yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise, “Bakanlık olarak bu fuarda hem madden hem de manen yanınızdayız. Fuarda bakanlığımıza ait bir standımız var. Bakanlığımıza ait projelerle ilgili bilgilendirmeleri buradan yapacağız. Bakanlığımızın faaliyetleri hakkında İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Dicle Üniversitesi Ziraat ve Veteriner fakültemiz birlikte panel ve seminerler düzenleyecek. Böylece fuarımızı aynı zamanda bir bilgi şölenine dönüştüreceğiz” dedi.

Diyarbakırlı çiftçilerimize, son 19 yılda 23,3 milyar lira tarımsal destek verdik

Son 19 yılda Diyarbakır’a da önemli destekler sağladıklarını, tarım ve orman altyapısını daha da güçlü hale getirdiklerini söyleyen Pakdemirli, “Diyarbakırlı çiftçilerimize, son 19 yılda 23,3 Milyar Lira tarımsal destek verdik ve yatırım yaptık. Kırsal Kalkınma desteklerimiz kapsamında; Diyarbakır’ımıza 164 Milyon Lira hibe desteği ödedik. Hayvancılığın olmazsa olmazı meralarımıza, Diyarbakır’da özel hassasiyet gösterdik. 180 bin dekar mera ıslah çalışmasını tamamladık. Son 19 yılda, Diyarbakır için 25.2 Milyon Lira yem bitkileri desteği ödedik. Diyarbakır'da toplam alanı; 2,3 Milyon dekar olan 3 tarımsal ovamızı sit alanı olarak koruma altına aldık. 75 Bin ton hububat ve 450 ton yem bitkisi tohumunu üreticilerimize dağıttık. Son 19 yılda; 70 bin hektar arazide çalışma yaparak 30 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Yine son 19 yılda Diyarbakır’ımıza toplam 11 Milyar Lira yatırım yaparak, 4 İçme suyu, 4 Baraj, 12 Sulama Tesisi, 38 Arazi Toplulaştırma, 58 Taşkın Koruma Tesisi ve 3 HES Tesisi olmak üzere 119 tesisi hizmete aldık” açıklamasını yaptı.

Diyarbakır’da 1.150.000 dekar arazi daha sulamaya açılacak

Diyarbakır’ın toplam ekonomik sulanabilir arazi varlığının yaklaşık 4 Milyon dekar olduğunu belirten Pakdemirli “Diyarbakır’da 1.150.000 dekar araziyi daha sulamaya açmak amacıyla; sulama inşaatı ve kalan arazilerin planlama ve projelerini hızla tamamlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Böylece, sulamaya açılacak alanlarla, dekar başına yaklaşık 850 TL gelir artışı sağlanacak. Niyetimiz; Diyarbakır’da sulanmadık bir karış verimli toprak bırakmamak” değerlendirmesinde bulundu.

Diyarbakır’a 18 milyon lira bütçeli 4 yeni proje

Konuşmasında Bakanlığının bitkisel üretim alanında Diyarbakır’a yapacağı yatırımları da açıklayan Bakan Pakdemirli bitkisel üretimi geliştirmek ve meraları ıslah etmek için, toplam 18 Milyon lira bütçeli, 4 yeni proje başlattıklarını duyurdu. Pakdemirli; “Bir: işlemeli tarıma uygun olmayan arazilerde yüzde 70 hibe ile toplam 171 bin adet badem, fıstık ve ceviz fidanı ile “Kapama Meyve Bahçeleri” tesis edeceğiz.

İki; 22 bin dekar boş bulunan tarım arazisinde, “Kırmızı Mercimek” ekimi yapmak suretiyle bu arazileri ekonomiye kazandıracağız.

Üç; Karacadağ çeltiğini, geliştirmek ve yaygınlaştırmak için ilave “6 bin dekar alanda çeltik ekimi” yapacağız.

Dört; 7 bin dekar alanda “Mera Islah ve Amenajman Projesi”ni başlatarak hayvancılık işletmelerimizin kullanımına tahsis edeceğiz” dedi.

Diyarbakır’a hayvancılık alanında 6 müjde

Bakan Pakdemirli, “Tabi malum, Diyarbakır, aynı zamanda bir hayvancılık şehri” diyerek bu alanda yapılacak destekleri de açıkladı. “Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Yoluyla Yaygınlaştırılması Projesiyle, bu yıl, dezavantajlı ilçelerde 1 milyon Lira bütçe ile üreticilerimizin büyükbaş hayvanlarına ücretsiz suni tohumlama yapacağız ve bu projeyi 3 yıl sürdüreceğiz. Mandalarda ücretsiz suni tohumlama yapmaya hemen başlıyoruz. YÖK işbirliği ile Murrah Mandasının suni tohumlama ve embriyo transferi yolu ile yaygınlaştırılması projesine Diyarbakır’da başlıyoruz. Diyarbakır’ı ipek böcekçiliği yatırım programı kapsamına aldık. Bu yatırımları, yüzde 100 hibe ile destekleyeceğiz ve bu kapsamda 10 işletmeye 1 Milyon 200 bin Lira hibe desteği ödeyeceğiz. Diyarbakır’da ahır-ağıl yapımı ve makine-ekipman alımına şu ana kadar 13,5 milyon TL hibe desteği ödedik. İnşallah bu yıl da ilk defa küçükbaş üreticilerimizin hayvan çadırı alımına yüzde. 50 hibe desteği vereceğiz. Ayrıca göçerlerimize anaç koyun-keçi desteğine ilave 2 Lira göçer desteği ödeyeceğiz. 3 bin baş Akkaraman ve 1.500 baş Zom koyununu soy kütüğü kapsamına aldık. Soy kütüğü kaydı tutulan işletmelere hayvan başına 100 Lira, bu işletmelerden koç ve teke alan yetiştiricilere 500 Lira destekleme ödemesi yapacağız.”

Diyarbakır’da hibe tutarı 260.8 milyon TL olan 391 projeyi destekledik

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun da Diyarbakır’da güzel işler yaptığını belirten Pakdemirli “Yeni Kırsal Kalkınma yaklaşımı projelerimizle çok sayıda sektöre yönelik projeleri destekliyor, insanımıza; aş ve iş olanakları sağlamaya devam ediyoruz. Diyarbakır’da toplam yatırımı 568 Milyon TL, Hibe Tutarı 260.8 Milyon TL olan 391 projeyi destekledik. Bu arada TKDK 10. Başvuru Çağrı İlanına yatırımcılardan çok rağbet görmekteyiz. Bu çağrı kapsamında Diyarbakır için hibe tutarı 100 Milyon Lira olacak” dedi.

Konuşmasında yapılacak ağaçlandırma çalışmalarına da değinen Bakan Pakdemirli “Orman Genel Müdürlüğümüzce bu yıl, Diyarbakır’a 17,6 Milyon Liralık önemli bir yatırım gerçekleştirmiş olacağız. Böylece yöre halkına tahmini 102 Milyon Lira ek gelir sağlayacağız. Yine Diyarbakır’da 672 bin adet fidan toprakla buluşturacağız ve 3,5 milyon adet fidan üreteceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Daha iyisi keşfedilene kadar, fuarlar, en iyi pazarlama aracıdır

Bu fuarın en önemli noktasının, ortak akıl ve kurumların iş birliği ile yapılması olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli “Sadece maddi değil, manevi olarak da bizler bu fuarın başarıya ulaşması için elimizden geleni yapacağız. Zira çok iyi biliyoruz ki; daha iyisi keşfedilene kadar, fuarlar, en iyi pazarlama aracıdır. Ancak fuarlar birbirlerinin tekrarı değil, birbirlerine lig atlatan, çağ atlatan seviyede olmalıdır. Fuarlar; inovatif ürünlerin sergilendiği, katma değerli ürünlerin tanıtıldığı, yukarı çeken, ilham veren, geleceğe dair umut veren, dünya piyasalarını takip eden nitelikte olmalıdır. Bu fuar ile inşallah; ticari ilişkilerimizi daha da güçlendirmiş ve yeni işbirliklerine kapı aralamış olacağız” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol