Muhtarlıklar icra bürolarına dönüştü!

DİYARBAKIR -Pandeminin getirdiği yükü borçlanmayla kapatmaya çalışan yurttaşlar, ödeme yapamadığından dolayı yeni icra dosyalarıyla muhatap oluyor. Çeşitli kuruluşlarca açıklanan veriler, geçen yıla oranla icra dosyalarında büyük artışa işaret ediyor. UYAP verilerine göre, Türkiye’de 5 Şubat itibariyle icra ve iflas dairelerindeki dosya sayısı, geçen yılın aynı günündeki dosya sayısına oranla 1 milyon 674 bin adet artarak, 22 milyon 160 bin 776’ya çıktı.

 İcra dosyalarındaki artışın en net olarak görüldüğü noktalardan birisi de muhtarlıklar oldu. İcra sahiplerini belirtilen adreste bulamayan postacılar, tebligatları muhtarlık bürolarına bırakıyor.  Diyarbakır’ın en fazla nüfusa sahip mahallesi olan Bağlar ilçesinin Bağcılar Mahallesi Muhtarlığı, İcra takip dosyalarındaki artışın somut olarak gözlemlendiği noktalardan biri. 137 bin nüfusuyla Türkiye’nin 4 ilinden daha fazla nüfusa sahip olan Bağcılar Mahallesi’nin muhtarlığı, mahkeme, trafik cezası, fatura ve diğer bildirimlerden oluşan tebligatlar yığınıyla adeta icra dairesine dönüşmüş durumda.

 Yığılmaya neden olan bu durum, muhtarları da çalışamaz hale getiriyor.

 100 bin evrak birikti

 Bağcılar Mahallesi Muhtarı ŞeyhmusŞirdenli, 6 ayda bir biriken evrakları imha ettiğini ancak artış oranının hiç değişmediğini ve şu anda 100 bine yakın evrakın biriktiğini kaydetti. İmha edilen evrak sayısı kadar evrak geldiğini ve bunların genelde icra dosyaları, mahkeme kararları ve trafik cezaları olduğunu paylaşan Şirdenli, postacılar tebligatların sahiplerini evinde bulamadıklarında, ilk adreslerinin muhtarlık olduğunu ve yurttaşların çoğunun gelen tebligatlardan haberdar olmadığını söyledi.

Şirdenli, gelen binlerce evraklara karşı yurttaşlara bilgilendirme noktasında sıkıntı yaşadıklarını belirterek, "Elimde yüz bine yakın evrak var. Hiç durmadan çalışıyoruz. İmza üstüne imza, yetiştiremiyoruz. 13 tane postacı çalışıyor mahallede. 4 ilden daha büyük bir mahallenin muhtarıyım. Bir yurttaş geldiği zaman, istediği evrakı bulmamız haftaları buluyor, bulamazsak vatandaşla karşı karşıya geliyoruz” dedi. 

 Düzenleme şart

Bu konuda bir düzenleme yapılması gerektiğinin altını çizen Şirdenli, tüm muhtarların aynı sıkıntıyı yaşadığına dikkat çekerek, "Yurttaşlarla karşı karşıya geliyoruz. Geçen bir yurttaş geldi, ‘23 bin TL borcum olmuş’ dedi. Haberi olmadığı için faize binmiş. Gerçekten bu şekilde haberi olmayanlar da oluyor. Bana gelip ‘buna sen sebep oldun’ diyenler var, ‘neden bize haber vermedin’ diyenler var. Bu kadar evrak arasında ben kime haber vereceğim? Vatandaş da mağdur oluyor” diye konuştu.

 Evrak yoğunluğundan dolayı mahalle halkının sorunlarıyla ilgilenemediğini söyleyen Şirdenli, bir an önce tebliğ yasasının değişmesi gerektiğini istedi. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol