'Parti binasına hapsolmuş bir  parti değiliz, halkla iç içeyiz'

Haber/ Güneş OCAĞA

Gazetemize ziyarette bulunan DEVA Diyarbakır il Başkanı Cihan Ülsen, Diyarbakır’da çok iyi çalışmalar yaptıklarını ve bunun da üye sayılarından belli olduğunu söyledi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen, parti il yönetimi ile birlikte gazetemizin İmtiyaz Sahibi Hüsnü Pervane ile çalışanlarını ziyarette bulundu. Yerel basınla bir araya gelme ve bire bir kendi merkezlerinde onları ziyaret etmekte geç kaldıklarını belirten Başkan Ülsen, “Yerel basının güçlü olması bizim içinde çok önemli. Hem sizlerin partimize dönük görüşünü ve eleştirilerinizi almaya geldik hem de parti olarak kendi çalışmalarımızı, faaliyet ve politikamızı sizlerle paylaşmaya geldik” dedi.

Diyarbakır’ın her bir ilçesine ve noktasına ayrı ayrı dokunup teşkilatlarını kurduklarını belirten Başkan Ülsen, “Kocaköy ve Hani dışında kentin diğer ilçelerinde görevlendirmelerimizi yapıp teşkilatlarımızı kurduk. DEVA Türk siyasi tarihinde 10 ay da seçime girebilecek tek parti düzeyindedir. Bunun bizler için avantajları da var dezavantajları da var. DEVA olarak 50 ilde teşkilatlanmaya gittik. Fakat bu hedefin üçte birisi daha. Üçte ikisinde ise henüz teşkilatlar tam anlamıyla kurulmadı. Buna rağmen partinin kazanmış olduğu ivme bize göre takdir edici bir durumda” diye belirtti.

DEVA’NIN POLİTİKALARINA DA İHTİYAÇ VAR

 Yeni pir parti oldukları için eksikliklerinin de olduğunu belirten Başkan Ülsen şunları söyledi:

Yeni kurulduğumuz için elbette ki eksikliklerimiz vardır. Fakat onu da yaptığımız ziyaret ve bir araya geldiğimiz basın mensupları, STK’lar ve vatandaşların görüş ve eleştirileri sayesinde aşıyoruz. Bizler için eleştiri çok önemli. Aldığımız eleştiriler sonucunda geri dönüşüm yapıp harekete geçiyoruz. Basınla bir araya gelme sebebimiz de bu yüzden. Elbette ki her kes DEVALI değildir fakat devanın politikalarına da ihtiyaç vardır.”

 GENÇLER ÖNCELİK

DEVA teşkilatının yüzde 90’nı daha önce siyaset yapmamış insanlardan oluştuğunu belirten Başkan Ülsen, bu teşkilatın yüzde 20’sinin de gençlerden oluştuğunu söyledi. Ülsen, “Bir siyasetçi olarak her zaman söylerim. Gençlerin hata yapmaktan korkmaması  lazım. Evet, tecrübeli arkadaşlarımız da var. Ama genç arkadaşlarımız hata yapa yapa öğrenecek. Eğer bu DEVA teşkilatı önümüzdeki yıllarda Türkiye siyasetine en az iki üç aktör sunmasa ve biz bunu başaramasak istediğimiz kadar iktidar olalım o zaman Diyarbakır’ın kazandığı ekstra bir şey olmaz. Bizim burada siyaset ve siyasetçiler çıkartmamız lazım ki başarılı olduğumuzu hissedebilelim” dedi.

Türkiye’de siyasetin çok alışıldı kalıplarla yapıldığını ve bunu da yıkmaya çalıştıklarını belirten Ülsen, “Bu kalıpları yıktığımıza inanıyorum. İnsanların güvenini kazandık. Diyarbakır’da bir yıl içinde ortaya koyduğumuz performans başarının göstergesidir. Biz parti binalarında oturup çay içmek istemiyoruz. Sokaklarda ve evlerde halkla bir araya gelip, kurumlarda STK temsilcileriyle geleceğe dair konuşmak istiyoruz. Parti binasına hapsolmuş bir parti değiliz, sürekli halkla iç içe olan bir partiyiz ve bunu da başardık” diye belirtti.

Kürt meselesine de değinen Ülsen, “Elbette ki parti olarak Kürt sorununun çözümüne önem veriyoruz. Sokaklara indiğimizde en apolitik kişi bile Kürt meselesini es geçmemizi istemiyor. Fakat biz Kürt meselesi, hak ve adalete dair çalışmalar yaparken ve mesajlar verirken Çınar’daki balık ölümlerini, şehirdeki palmiye ağaçlarını, kayyum uygulamalarını da es geçmiyoruz. Buradaki mesele neyse onunla ilgilenmeye çalışıyoruz” ifadesinde bulundu.

DEVA’nın Diyarbakır’da teşkilat üye sayısı olarak Türkiye’de birinci sırada diyen Ülsen, “DEVA üye sayısının yüzde 15’i de Diyarbakır’da. Bu da insanların yeni bir alternatife olan inançlarını ortaya koyuyor. Hem de DEVA’nın Diyarbakır’da ortaya koyduğu plan ve programın insanlara ne kadar geçtiğini de gösteriyor” dedi.

Hüsnü Pervane: DEVA bir umut oluşturdu

DEVA partisinin gazetemize olan ziyaretini memnuniyetle karşılayan İmtiyaz Sahibi Hüsnü Pervane ise DEVA’nın şuan da toplumda bir umut oluşturduğunu söyledi. DEVA’nın mevcut iktidarın karşısında durabilecek bir parti olduğunu belirten Pervane, “Ülkenin ve bölgenin farklı siyasi parti, hareket ve seslere ihtiyacı var. Bölgede her ne kadar farklı bir siyasi durum hakim olsa da, hem AK Parti’den hem de diğer partilerden DEVA’ya olumlu bir yönelim var. Bu da sizin parti olarak bölgede yaptığınız faaliyetler açısından bir taktir niteliğinde. Eleştiri olarak da şunu söyleyebilirim ki, bizler Sivil Toplum Örgütleri, iş insanları, halk ve basın mensupları olarak başta umut vaad edici ve yapıcı olarak çıkış yapan partilerin daha sonra sonucu hüsran olan diğer partilere benzemesini istemiyoruz. Gazete olarak hem sizlere hem de bütün partilere kapımız açık. Bütün parti, STK ve halkın görüşü gazetemizde yerini alıyor” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol