Roboski fotoğrafına Leica-BarTur ödülü

Yarışmaya 80 ülkeden yaklaşık 5000 fotoğrafçının 12 bin 700 kadar fotoğrafla katıldığı açıklandı. Ödül kazanan fotoğraflar başta Almanya olmak üzere en az 3 Avrupa ülkesinde sergilenecek.

Belgesel fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, dünyanın en prestijli fotoğraf makinesi markası Lecia’nın dergisi Leica (Leica Fotografie International/LFI) ile BarTur Fotoğraf Ödülleri’nin birlikte düzenlediği ‘Yılın Foto Muhabiri Yarışması’nda, Roboski’de çektiği bir fotoğrafla ikincilik ödülünü kazandı. Yarışmaya bu yıl 80 ülkeden yaklaşık 5 bin fotoğrafçının 12 bin 700 kadar fotoğrafla katıldığı açıklandı.

Uluslararası fotoğraf sanatçısı ve serbest gazeteci Mehmet Masum Süer, fotoğraf dünyasının bu prestijli yarışmasında, 2011 yılında meydana gelen Roboski katliamından sonra köyde çektiği ve olayda yaşamlarını yitiren çocuklarının fotoğraflarını gösteren annelerin fotoğrafıyla ‘İnsanlığın Yüzleri’ kategorisinde ikincilik ödülünü kazandı. Aynı kategoride fotoğrafçı Ron Haviv’in, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’i loş boş bir odada tavana bakarken gösteren fotoğrafı da Jüri Özel ödülünü kazandı. Yarışmada, Ukrayna ve Afganistan’daki çatışmalardan ve insan göçlerinden  çekilen fotoğraflar öne çıkarak birincilik ödüllerini kazandı. Ödül kazanan fotoğraflar önümüzdeki yıl önce Almanya’nın Berlin kentindeki F3 Freiraum Für Fotografie fotoğraf müzesinin galerisinde 9-19 Şubat tarihleri arasında daha sonra da iki Avrupa ülkesinde daha sergilenecek.

Fotoğrafçı Süer, bir yandan son bir yıl içinde üçüncü önemli bir ödülü kazanmanın mutluluğunu diğer yandan ise Roboski olayı ve bu fotoğrafı çektiği gün gördükleri karşısında duyduğu büyük üzüntüyü yaşadığını belirterek, “Acı olaydan birkaç gün sonra bir grup arkadaşımla birlikte Roboski köyüne giderek ailelere başsağlığı diledik, acılarını paylaştık. Mezarlıkta ve evlerden çok sayıda fotoğraf çekerek ailelerin acısını belgeledim. Fotoğrafları büyük bir üzüntü içinde çektim.” dedi.

Aynı zamanda Amerikan Fotoğraf Derneği PSA’nın üyesi de olan Mehmet Masum Süer, başta Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu FIAP’tan olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerindeki fotoğraf kurumlarından 32 diploma ve unvana sahip. Sanatçının, uluslararası yarışmalardan kazandığı çok sayıda ödülü var. Süer, bu yılın başlarında, önce İngiltere’de düzenlenen ‘Yılın Tarih Fotoğrafçıları’ yarışmasında Adıyaman’daki Nemrut dağında çektiği fotoğrafla yılın en iyi 40 tarihi mekan fotoğrafı arasında yer almış, daha sonra da Rusya’da düzenlenen 35AWARDS yarışmasında Diyarbakır’ın Hevsel bahçelerinden çektiği iki fotoğrafla ‘Yılın En İyi 100 Fotoğrafı ve Fotoğrafçısı’ arasında yer almıştı.

BarTur Fotoğrafçılık Ödülleri yarışması, kendisi de bir fotoğrafçı olan İngiliz Amnon Bar-Tur tarafından, 1984 yılında meme kanserinden ölen ve ünlü bir ressam olan eşi Ann Lesley Bar-Tur anısına 2011 yılından beri düzenleniyor. Yarışmaya son iki yıldır Leica Magazine de sponsor oluyor. (HABER MERKEZİ)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol