SEMİNER BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Mimar ve Mühendisler Grubu Diyarbakır şubesi seminer salonunda gerçekleştirilen “Biz bize Konuşmalar” etkinliğine “Dijital Gelecek” konulu semineri Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Araştırma Görevlisi  Dr. Abdulkadir Albayrak  verdi.

Seminere Dicle Üniversitesi İnşaat Mühendisi Bölüm Başkanı Prof. Zeynel Fuat Toprak,  Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Şimşek, MTA Bölge Müdür Yardımcısı Süleyman Yoldaş, Temsan İşletme Müdürü Şeyhmus Deveci ve birçok mimar ve mühendis katıldı.  Mimar ve Mühendisler Gurubu (MMG) Diyarbakır Şube başkanı Yusuf Çelebi’nin moderatörü ile gerçekleşen seminerde önemli bilgiler verildi.

“Dijital ve Endüstri 4.0”

Endüstri 4.0  ile yeni icatlar bizi bekleyenler, dijital hayatın her anında olacağını ifade eden Dr. Abdulkadir Albayrak , “2010-2015 yılları arasında ilk defa Doğu’nun yaptığı sanayi üretimleri Batı’nın yaptığı sanayi üretimlerini geçmiş oldu. Batı, bu durumu ancak şu şekilde aşabileceğini öngördü. Doğunun insan gücüne karşılık, makine gücü ile daha fazla üretim yapmak.  Makinelerle daha esnek yapıda üretim yerleri inşa etmektir” dedi.

“Bazı meslekler yok olacak, yeni meslekler geliyor”

Bazı mesleklerin yok olacağı ve yerine daha otonom yeni meslekler geleceğini söyleyen Dr. Abdulkadir Albayrak” “Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre yakın gelecekte yok olacak meslekler:Telefonla pazarlamacılar - Call Center Çalışanları (yüzde 99), muhasebeciler ve analistler (yüzde 94), noterler (%100), ekonomistler (yüzde 43), satış danışmanları (yüzde 92), sekreterler (yüzde 81), taksi-otobüs şoförlüğü, emlakçılar (yüzde 86) ve makinistler (yüzde 65) mesleklerde işsizlik oranı oluşur. Yerine dijital ve yazılıma dayalı yeni meslekler oluşacak. 3 boyutlu tasarım (Arttırılmış gerçeklikten faydalanan), hizmet sektörü (Özellikle müşteri ile ustayı bir araya getirme Uyg.), örn: satın aldığımız arabaları araç hurda olana kadar kullanım oranımız yüzde 5. Bunun dışında araç ömrü boyunca park pozisyonunda beklemektedir. Bilgisayar ve yazılım mühendisliği, yapay zeka mühendisliği, ergonomi mühendisliği, robot mühendisliği, 3D yazıcı mühendisliği, bulut hesaplama uzmanlığı ve giyilebilir teknoloji tasarımcılığı oluşacaktır” dedi.

 “Sektörlere öncülük edilebilir”

Diyarbakır Mimar ve Mühendisler Grubu Şube Başkanı Yusuf Çelebi şöyle konuştu:

“Öncelikle seminerimize katılım sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Bizler Diyarbakır’a neler verebiliriz sürekli bunun çalışması içindeyiz. Üretim süreçlerinde, satış ve pazarlamada inovasyon kültürünü benimseyin. İnşallah doğru stratejiler ve yerinde hamleler ile bu defa geriden takip eden değil, liderlik eden, yol açan rolüne talibiz. Çok çalışarak ve bu dönüşümün gereklerini doğru okuyarak, doğru hamleler yaparak bu çağı yakalayacağız hatta öncü rol oynayacağız” dedi. 

MMG Diyarbakır Şube Başkanı Yusuf Çelebi tarafından plaket takdimi sonrası “Dijital Gelecek” Semineri soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Haber Celal Kuzu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol