Serhat’ta sel baskını

Serhat bölgesi kentlerinde dün geceye kadar etkili olan şiddetli yağış hayatı olumsuz etkiledi. Yağıştan kaynaklı birçok kentte sel meydana geldi. Sel nedeniyle çok sayıda küçükbaş hayvan ölürken, birçok ev ve ahır yıkıldı.

VAN

Van’da yağış en çok Özalp, Saray ve Başkale ilçelerini olumsuz etkiledi. Özalp’ın Eğribelen (Hesentemiran), Mehmetalan (Memedalan) ve Tepedam (Asteco) mahallerinde yaşanan sel nedeniyle 50 küçükbaş hayvan sele kapılarak öldü. Yine 5 bin bağ otu sele kapıldı ve tarlalar biçilemez hale geldi.

Başkale'de, Albayrak bölgesindeki çok sayıda ahır ve ev selden dolayı zarar gördü.  Can kaybının olmadığı bölgede, ekili alanlar da ciddi zarar meydana geldi. Sel nedeniyle Van-Hakkari karayolunda sürücüler zor anlar yaşadı. Akşam saatlerinde etkisini artıran yağışla birlikte Van-Başkale karayolunun Albayrak bölgesinde de heyelan meydana geldi ve kasa kamyonet içerisinde 2 kişi mahsur kaldı. 2 kişi AFAD ekipleri tarafından kurtarıldı.

Saray ilçesinde çoban Ali Özlü, yıldırım çarpması sonucu yaralandı.

KARS

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde sağanak ve dolu sebebiyle bazı ev ve iş yerleri sular altında kaldı. Özellikle ilçenin İnönü, Erenler ve Cumhuriyet mahallerinde su baskınları maddi hasara neden oldu. Rögarların tıkanması sonrası ev ve iş yerlerinin bodrum katlarını su bastı. Birçok ev tahliye edildi.

Kağızman ilçesinde de sel meydana geldi. Çallı ve Karabağ köylerinde maddi hasar meydana geldi. Çallı köyünde sel nedeniyle bir ahır çöktü ve 5 küçükbaş hayvan öldü.

AĞRI

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde yaşanan sel nedeniyle Türkiye-İran karayolundaki ulaşım güçlükle sağlandı. Karapazar (Qerebazar) köyünde etkili olan yağış sele dönüştü. Tarım arazileri zarar görürken, selin getirdiği kaya parçaları ve hafriyat nedeniyle Türkiye-İran karayolu ulaşıma kapandı.  (M:A)

Anahtar Kelimeler:
SelFelaketSerhat Bölgesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol