Şeyh Said Dağkapı Meydanı’nda anıldı

Şeyh Said ve Arkadaşları Derneği, Şeyh Said'in idam edilmesinin yıldönümüne ilişkin Diyarbakır Dağkapı Meydanı'nda anma etkinliği gerçekleştirdi. Şeyh Said'in resminin açıldığı açıklamaya, Halkaların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, HDP Diyarbakır il eş başkanı ve yöneticiler, İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kaya ve dernek üyeleri katıldı.

Şeyh Said ve Arkadaşları Derneği Başkanı Mehmet Kasım Fırat, Kürtlerin uzun yıllardır zulüm gördüğünü, sorunun ölümle tehditle bitmeyeceğini belirterek, “Bir öldürdüler binler doğdu. Bunlar doğru değildir. Kürtlerin dilini ve kültürünü tanısınlar. Kürtler vardı, var olacak.  Tarihimize sahip çıkalım. Şeyh Said ve arkadaşlarının idamlarını lanetliyoruz. Onlar bizim şehitlerimiz, yolları yollarımız" diye konuştu.

 ÇALIŞMALARA DEVAM EDECEĞİZ

 HDP Milletvekili İmam Taşçıer ise Şeyh Said ve arkadaşlarını anarak, şunları söyledi: “Yüzyıllardır Kürtler burada yaşıyordu, başka yerden gelmediler. Onların direnişi durmadı, devam etti. Biz şu an onların kabrini bilmiyoruz. Şeyh Said ve arkadaşlarının dileği neyse, bizim de bugün dileğimiz aynı. Kendi topraklarımızda, kendi dilimiz ve kültürümüzle yaşamak istiyoruz. Onların amaçlarına ulaşıncaya kadar çalışmalara devam edeceğiz."

 ‘İNKARA KARŞI ÇIKTILAR’

 Açıklamayı okuyan PİA Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kaya da Şeyh Said ve arkadaşlarının bundan 96 yıl önce şehadete ulaştıklarını belirterek, “Baskıya, zulme, inkara ve yok edilmeye karşı çıktılar. Adı İstiklal Mahkemesi olan ama gerçekte yargılama yapmayarak sadece yargıyı açıklayan bir heyetin kararıyla haklarında idam kararı verildi. 1925 direnişinin üzerinden 96 yıl geçmesine karşın olayın tarihsel ve toplumsal gerçekliği tüm yönleriyle açıklığa kavuşmuş değil. Şeyh Said ve arkadaşları hakkındaki idam kararları usulünce yapılan bir yargılama sonucunda verilmedikleri gibi cenazeleri de ailelerine teslim edilmeyerek hem haklı direnişleri ve hem de adlarının yaşatılmasının önüne geçilmek istendi” dedi. 

 Kaya, şunları söyledi:

“İstiklal Mahkemeleri kararları ortadan kaldırılmasına rağmen bugüne kadar Şeyh Said ve arkadaşlarına ait İstiklal Mahkemesi tutanakları da açıklanmamıştır. Buradan çağrımız başta Şeyh Said ve arkadaşları olmak üzere Cibranlı Halit Bey, Seyit Rıza, SaidêKurdî ve diğer tüm ölülerimize usulünce defin hakkı ve mezar istiyoruz. Şehadetlerinin 96’ncı yıldönümünde ‘Şu anda fani hayata veda etmek üzereyim. Halkım ve inancım için feda olduğuma pişman değilim. Yeter ki torunlarım düşmanlarıma karşı beni mahcup etmesinler.’ sözlerini sürekli hatırda tutarak Şeyh Said ve arkadaşlarının şahsında hak, adalet, onur ve özgürlük uğruna hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, uğruna canlarını verdikleri ideallerini gerçekleştirmek kararlılığında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz.”

Anma mesajı

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) de, idam edilişlerinin 96’ncı yılında Şeyh Said ve arkadaşlarını andı. Paylaşılan mesajda, yine Dersim İsyanı, 49’lar Davası, 68 Hareketi ve bunların sonrasında gelişen 71 ve 80 darbelerinin muhaliflerin hak arayışlarını, iktidarın ise soruna yaklaşımını gösterdiği belirtilerek, bu yaklaşımların tarihin hiçbir evresinde başarılı olamadığı belirtildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol