banner40

Soğuk havaların şifa deposu:  Menengiç kahvesi

Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır gibi Güneydoğu illerinin tamamında bilinen ve tüketilen menengiç kahvesi, yöreye gelen yerli ve yabancı turistler tarafından Türkiye'nin ve dünyanın dört köşesinde de tanınmaya başladı. Kendine özgü aroması, tadı, rengi ve kokusuyla herkesi cezbeden menengiç, sağlığa faydası nedeniyle dört mevsim tüketiliyor. Soğuk algınlığı, grip, astım gibi hastalıkların tedavisinden, zayıflamaya kadar insan sağlığında faydası olduğu bilinen ve önerilen menengiç kahvesi, içerisinde kafein bulunmaması nedeniyle yoğun olarak tercih ediliyor. Türkiye'nin farklı illerinden ve dünyanın farklı şehirlerinden yöreye gelen insanlar da, tarihi, kültürel yerleri gezisinde menengiç kahvesini tanıma ve lezzetine bakma fırsatı buluyor. İlginç aroma ve lezzetini tadanlar ise bu kahveyi gittikleri yerlerde tanıtıyor.

Van’dan Gastronominin başkenti Gaziantep’e gelen Fatma Narin, “Menengiç kahvesini hep duyuyoruz her zaman tavsiye edilen meşhur kahve, Antep’e gelince tercih edelim istedik. Lezzetli ve güzel” dedi.

Kahve ve Baharat satışı yapan Celalettin Demirkurt, “İnsanların şu a da en çok tüketmiş olduğu Türk kahvesinin yanı sıra Osmanlı, dibek ve menengiç kahvesidir. Kış aylarında daha çok tüketilen menengiç kahvesidir ve rağbet görüyor. Fiyat olarak ise geçen yıl 70 TL’ydi, bu yıl 90 TL onun 90 TL olması insanları fazla etkilemiyor. Fiyat artışı çok yüksek değil, Türk kahvesi çok artış gördü geçen yıl 50 TL’ydi, bu yıl ise 150 TL oldu. Fiyatta artış olmasına rağmen rağbet görüyor. Kahve içiminde kimsenin eksikliği yok ama en çok tüketilen menengiç kahvesi oluyor. Kış aylarında hem faydalı, menengiç kahvesinin 2 çeşit var sıvısı ve toz hali, insanlar bu yüzden menengiç kahvesinin tüketimini yapıyorlar. İnsanlara en çok tavsiye ettiğimiz sıvı olanını almaları, çünkü sıvı olan menengiç kahvesi yağlı olduğundan dolayı faydası daha çoktur, boğazdaki ağrı ve şişkinliklerine çok etkisi var” ifadelerini kullandı. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol