Sonbahara zamlarla 'merhaba' dedik

Güneş OCAĞA / ÖZEL HABER

DİYARBAKIR - 2022 yılı oldukça can sıkan zamlarla geçiyor. Gıda ve giyime neredeyse her gün zam yapılırken, iki üç ayda bir de elektrik ve doğalgaza yapılan zam vatandaşı bezdirdi. 1 Eylül itibariyle elektriğe yüzde 20, doğalgaza da yüzde 20,4 yapılan zam kışı şimdiden kara kara düşünmeye neden oldu.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Eylül ayından itibaren geçerli olacak elektrik ve doğalgaz tarifesini açıkladı. Buna göre, 1 Eylül’den itibaren sanayide kullanılan elektriğe yüzde 50, kamu ve özel hizmet kurumlarında kullanılan elektriğe yüzde 30, konutlarda kullanılan elektriğe ise yüzde 20 zam yapıldı.  Bu zamlarla beraber 100 KWh elektriğin tüketim bedeli 173,46 lira oldu.

 Elektriğin yanı sıra sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 50,8, küçük ve orta ölçekli işletmelerde kullanılan doğalgaza da yüzde 47,6 oranında zam yapıldı. Konutlarda kullanılacak doğal gazın nihai satış fiyatına da ortalama yüzde 20,4 oranında bir zam yapıldı.

Salgın süreci ve ekonomik krizden olumsuz etkilenen vatandaşların faturalarını ödemekte zorluk çektikleri bir dönemde elektrik ve doğalgaza zam yapılması Diyarbakırlı vatandaşların tepkilerine neden oldu.

Halkın geçim sıkıntısı yaşadığını belirten Diyarbakırlılar, “Geçim sıkıntısının yaşandığı bu dönemde bir de elektrik ve doğalgaza yüzde 20 oranında zam yapılması bizi çok zorlayacak. Bütçemiz bu faturaları ve zamları kaldırmıyor. Bu zamları karşılayacak güçlü bir gelirimiz yok. Çok düşük maaşlarla çalışıyoruz, her şey çok pahalı. Zaten zor durumdaydık şimdi daha da zorlanacağız” ifadesinde bulundular.

Büyük bir mağduriyet içinde olduklarını belirten vatandaşlar, enerjiye zam yerine indirim yapılsın çağrısında bulundu.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol