STÖ’lerden çağrı: Parti kapatma talebi reddedilmeli

DİYARBAKIR - 13 yıl önce AK Parti’ye açılan kapatma davası ile ilgili açıklama yaparak, tepki gösteren Diyarbakır’daki Sivil Toplum Örgütleri, HDP’ye açılan kapatma davası ile ilgili aynı açıklamayı yaptı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri kentlerinde bulunan ve aralarında barolar, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve sendikaların yer aldığı yüzü aşkın kurum ve kuruluş HDP’ye açılan kapatma davasına tepki gösterdi. Yapılan ortak açıklamada "Parti kapatma konusunda Türkiye son derece dramatik bir hafızaya sahiptir" denildi.

Anayasa Mahkemesi’nin kuruluşundan bu yana 24 siyasi parti kapatıldığına dikkat çekilen açıklamada "Son olarak 2008 yılında AKP’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesine dava açılmıştır. Bizler demokrasiye, hukuka ve çoğulculuğa olan inancımız, ilkesel ve ahlaki tutumumuzun gereği o dönemde AKP’nin kapatılmasına karşı çıkmış, bu görüşümüzü de kamuoyuyla paylaşmıştık. Bundan tam 13 yıl önce, 19 Mart 2008 tarihinde AKP’nin kapatılmasıyla ilgili kamuoyuyla paylaştığımız ve halen güncelliğini koruyan görüşlerimizin bir bölümünü sizlerle paylaşmak isteriz" denildi.

13 yıl önce AK Parti için yapılan açıklamadaki ifadeler tekrarlandı

Açıklamanın devamında 13 yıl önce AK Parti için yapılan ortak açıklamadaki bazı bölümler paylaşılarak "Türkiye'nin demokratikleşmesinin en etkili yolunun, AB üyeliği yolunda gerçekleştirilmesi gereken reformlar olduğunu hatırlayarak, duraksayan, geri bırakılan reform süreci kararlı bir irade ile yeniden programlandırılmalıdır. Siyasi partiler ve seçim kanunları derhal TBMM gündemine alınarak, demokratik bir hale getirilmeli, siyasi partilerin yargı erkinin, keyfi, siyasi ve denetimi mümkün olmayan takdir hakkı ile kapatılmasının önüne geçecek bir düzenlemeye kavuşturulmalıdır. Türkiye'de gerçek demokrasi isteyen çevrelerin işbirliği ile Türkiye'nin temel sorunlarının çözümüne cevap verecek bir içerikle en kısa zamanda yeni sivil bir anayasanın hazırlanması için çalışmalar hızlandırmalıdır" denildi.

'Seçim ve demokrasi birbirinin ayrılmaz iki parçasıdır'

"Seçim ve demokrasi birbirinin ayrılmaz iki parçasıdır" ifadelerinin yer aldığı açıklamanın devamın şunlar yer aldı:

"Hiç kuşkusuz demokrasinin en önemli nişanesi seçimdir. Bölgemizdeki birçok il ve ilçe, 2016 yılından beri, seçilmiş belediye başkanlarının yerine merkezi yönetim tarafından kayyum olarak atanan vali ya da kaymakamlar tarafından yönetilmektedir. Genel bir uygulama haline gelen kayyum uygulaması demokrasiye olan inancı zayıflatmıştır. Geçmiş tecrübelerimizle de sabit olduğu üzere, siyasi partileri kapatmak suretiyle siyaset kurumunu güçsüzleştirmek ve etkisiz hale getirmek, ülkemizi demokratik değerlerden ve nihai hedef olan Avrupa Birliği üyeliğinden daha da uzaklaştıracağı gibi aynı zamanda siyaset dışı araçların daha da güçlenmesine yol açacaktır."

'Anayasa Mahkemesi, kapatma talebini reddetmelidir’

Açıklamanın devamı şöyle: "Biz aşağıda imzası bulunan STK’lar ve meslek örgütleri olarak; parti kapatma ve milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılmasının ülkemize bir yarar sağlayamayacağını, pandeminin etkisiyle artan ekonomik sorunları daha da ağırlaştıracağını, çoğulculuk ve hukuk devleti ilkesi açısından da kırılmalara yol açacağını düşünüyor ve değerlendiriyoruz. Bu nedenle siyaset kurumunu denklem dışına itecek uygulamalardan vazgeçilmeli, ekonomik, sosyal ve insan hakları alanındaki reformlara öncelik ve hız verilmesinin ülkemizin ve tüm yurttaşlarımızın yararına olacağı kanısındayız. Anayasa Mahkemesi’nin HDP hakkında açılan kapatma davasına ilişkin olarak, AİHM’in daha önce birçok parti kapatma davasında ortaya koyduğu kriterleri dikkate alarak kapatma talebini reddetmelidir. Türkiye’nin geleceği için önemsediğimiz bu görüş ve taleplerimizin dikkate alınmasını temenni ediyoruz. Bizler, hukuk başta olmak üzere ekonomik ve sosyal alanda yapılacak reformlar konusunda görüş ve önerilerimizi de paylaşmaktan memnuniyet duyacağız."

İmzacılar

Açıklamada imzası bulunan STÖ ve meslek örgütleri şöyle: "Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Dersim, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Urfa, Van Baroları. Cizre Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Muş Ticaret ve Sanayi Odası, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası, Van Ticaret ve Sanayi Odası. Diyarbakır Mali Müşavirler Odası, Van Mali Müşavirler Odası, Bitlis Mali Müşavirler Odası. Diyarbakır, Ağrı, Siirt, Bitlis, Mardin, Şanlıurfa, Van-Hakkari, Batman ve Şırnak Tabip Odası. Diyarbakır, Gaziantep, Urfa, Van, Dersim, Adıyaman,  Hakkari, Bingöl ve Şırnak’ta faaliyet yürüten KESK’e bağlı şubeler. Diyarbakır, Batman, Urfa, Van, Mardin, Hakkari, Malatya, Elazığ, Şırnak,Siirt Bingöl, Tunceli, Adıyaman, Bitlis’te faaliyet yürüten TMMOB’a bağlı odalar. İnsan Hakları Derneği Adıyaman, Ağrı, Batman, Bitlis, Dersim, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Kahramanmaraş, Kars, Malatya, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Van, Şırnak Şubeleri. Rosa Kadın Derneği, TİHV Diyarbakır Temsilciliği, HAK İnisiyatifi Diyarbakır Temsilciliği, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Genel Merkezi, Amed ve Van Şubesi, DİSK Diyarbakır Bölge Temsilciliği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD), Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş İnsanları Derneği (GÜNTİAD), Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD), Van Organize Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (VOSİAD), Van Girişimci İş İnsanları Derneği, Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, Van ÇEVDER-Tarihi Eserleri Koruma Araştırma ve Geliştirme Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Derneği Adıyaman Şubesi, Demokratik Alevi Derneği Adıyaman Şubesi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Adıyaman Şubesi, Adıyaman Ferhat Derneği.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol