Temel: HDP belirleyici rol üstlenecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, Kürt sorunu üzerinden başlayan muhatap tartışmaları ve ittifak tartışmalarına dair Cumhuriyet Gazetesi’ne konuştu. AKP-MHP’nin “tek adam rejimini” sürdürmek istediğini belirten Temel, “Bunun için de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yollarına bir süre daha devam etmek istiyorlar. Erdoğan’ın karşısında muhalefetin üzerinde uzlaştığı bir isim var mı yok mu henüz bize gelen bir bilgi yok. Biz de Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecini kamuoyuna yansıyanlar kadarıyla biliyoruz. CHP ve İYİ Parti’nin kendi kurulları var, değerlendiriyorlar. Ancak biz, bu konudaki düşüncemizi yarın açıklayacağız. Bizim bu konuya bakışımız farklı. Ancak son gelişmeler de gösterdi ki HDP şu an Türkiye’nin siyasi dengelerinde güçlü bir pozisyona ulaştı” dedi.

 ‘HDP’NİN OYU YÜZDE 15’İN ÜZERİNDE’

 Temel, HDP’nin “oy kaybettiği” yönündeki değerlendirmelere, “Şu anda 6 yöneticisinin cezaevinde olduğu, partiye ve yöneticilerine yönelik Kobanê davasının yürütüldüğü dönemde yaptığımız araştırmalar, yürüttüğümüz kampanyalar, HDP’nin oyunun yüzde 15’in üzerinde olduğunu gösteriyor. Cumhur İttifakı’nın da Millet İttifakı’nın da HDP’ye ihtiyacı olacak. HDP, belirleyici bir rol üstlenecek” ifadeleriyle karşılık verdi.

 ‘ÖLÜMÜ GÖRDÜK’

Temel, şu değerlendirmede bulundu: “HDP kesinlikle şuna ikna: Şu an Türkiye’nin sorunlarını çözmek bir yana toplumun demokratik bütün değerlerini askıya almış bir rejim gerçeği var. Demokrasinin, adaletin, şeffaflığın askıya alındığı bu süreçte parlamenter rejime dönmek de çözüm değil. Biz, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde ‘ölümü gördük.’ Bu ‘tek adam rejimi’ bize ölümü gösterdi. Parlamenter sistemde de Türkiye’nin demokrasi, adalet, şeffaflık, Kürt sorunu gibi sorunları vardı. Bu sorunlar parlamenter sistemde de aşılabilen sorunlar değildi. O nedenle ‘ölümü gösterip, sıtmaya razı olun’ denilmemeli. Onun için de rejim tartışmaları elbette parlamentonun rol üstlenmesiyle çözülür. Sorunlar, rejimin demokratikleşmesiyle, bir değişime tabi tutulmasıyla mümkün olur. Eski sınırlara çekilmiş bir Türkiye de sorunların çözümünü sağlamaz. HDP olarak, 2023 seçimlerine doğru giderken, ittifaklara kapalı da değiliz, teşne de değiliz. Demokrasi, adalet, siyasette şeffaflıktan yanayız.”

Anahtar Kelimeler:
HdpTayip Temel

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol