TTB: Vaka sayısı 3 milyonu aştı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun attığı adımların salgına önlem olmadığını ifade eden Fincancı, Bakanlığı insanların sağlıklıları konusunda gerekli adımları atmamakla  eleştirdi. Derin bir yoksullukla karşı karşıya kalan yurttaşların uygun çalışma ortamı yaratılmadığı için hastalığı evlerine taşıyarak, salgınla baş başa bırakıldığını öne süren Fincancı, bir an önce gerekli tedbir ve önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

 TTB Merkez Konseyi Üyesi Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ise, her gün yayınlanan turkuaz tablonun aslında “kara tablo” olduğunu ifade etti. Ökten, “Her gün ölüm sayıları artıyor, emekçiler, işsizler, dar gelirliler, ve esnaf hastalanmaya ve ölmeye devam ediyor” dedi.

 VAKA SAYISI 3 MİLYON ÜZERİNDE

 Dünyada Kovid-19 vaka sayısının 126 milyonu aştığını, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 2 milyon 800 bin olduğunu belirten Ökten, Türkiye’de ise yeni vaka, ağır hasta, aktif hafta ve can kaybının her gün giderek arttığını kaydederek, şunları belirti: “Türkiye, 28 bin 731 yeni vaka ile Brezilya, Amerika, Hindistan, Fransa ve Polonya’nın ardından 6’ıncı sıraya yükselmiş durumda. Ülkemizde vaka sayısı 3 milyonun üzerine çıkarken toplam can kaybı 30 bini aştı. Ancak biz biliyoruz ki 100 binin üzerinde fazladan ölüm var ülkemizde. Biz baştan beri bu verilerin gerçeği yansıtmadığını ifade ediyoruz. Kovid-19’dan günlük ölümlerin sayısı 157’ye yükseldi. Bu iki hafta önceki rakamın iki katına yaklaşmış çok ciddi bir yükselişi bize göstermektedir.”

 39 İL KIRMIZIYA DÖNDÜ

 Tablolardaki verilerden yola çıkarak Türkiye’deki aktif hasta sayısının ciddi bir yükselişte olduğunu söyleyen Ökten, aktif hasta sayısı son verilere göre 188 bin 560 kişiye yükseldiğine işaret ederek, aktif hasta sayısındaki bu ciddi yükselişin aynı zamanda bulaşma riskinin de daha da artacağını gösterdiğinin altını çizdi.

 Ökten, “Koronavirüs vakalarına ilişkin risk haritasında 39 il kırmızıya dönerken, Türkiye’nin yarısından fazlasının kırmızıya dönüştüğünü, yüksek ve çok yüksek riskleri ele aldığımızda ise Türkiye’deki illerin yaklaşık olarak tamamının riskte olduğunu söyleyebiliriz” diye belirtti. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol