TÜSAD okul dönemi öncesi uyardı

Solunum Derneği (TÜSAD), yaklaşan okul dönemi öncesi çocukların COVID-19 salgınından korunmasıyla ilgili uyarılarda bulunarak, kronik hastalığı olanlardan başlanarak 12 yaş ve üzeri çocukların aşılanması gerektiğini belirtti.

TÜSAD Çocuk Göğüs Hastalıkları Koordinasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tana Aslan, "Eğer kronik bir hastalığı yoksa çocuklarda COVID-19'un riskli olmasını beklemiyoruz. Ama evdeki yaşlı ve hasta bireyler açısından bulaş riski artıyor" dedi.

Prof. Dr. Ayşe Tana Aslan, pandemi ile mücadelede elde edilen başarıya karşın, önlemlerin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı. Konuyu hem çocuk sağlığı hem de hasta ve ileri yaş grubu açısından değerlendiren Ayşe Tana Aslan, aşının önemini bir kez daha vurguladı.

Yeni varyant

Okulda kalabalık bir ortamda bulunan çocukların COVID kapma riskinin yükseldiğine dikkati çeken Prof. Dr. Ayşe Tana Aslan, şu bilgileri paylaştı:

"Karşı karşıya olduğumuz yeni varyant, daha önceki varyantlara göre daha hafif ve üst solunum yolu bulguları ile geçiyor. Ancak yine de çocuklarımızda ateş, öksürük, nefes darlığı, kas ağrıları, yorgunluk ve ses kısıklığı gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Biz eğer kronik hastalığı yoksa COVID'in çocuklarda ağır geçmesini beklemeyiz.

"Ancak altta yatan hastalığı varsa ya da bağışıklık sistemi baskılanmışsa hastalık ağır geçebilir. Çocuklarla ilgili asıl risk, çocuğun okulda ya da başka kalabalık ortamlarda kaptığı virüsü ev halkına bulaştırmasıyla ortaya çıkıyor. Evde yaşlı, altta yatan hastalığı olanlar ve bağışıklığı baskılanmış kişilerin enfekte olma ve ağır enfeksiyon bulguları geçirme olasılığı artabiliyor."

"12 yaş ve üzeri aşılanmalı"

Çok daha hızlı şekilde bulaşan yeni varyantlardan korunmanın okul gibi kalabalık ortamlarda güçleştiğini ifade eden Aslan, alınabilecek önlemleri şöyle sıraladı:

"Özellikle kronik hastalığı olan çocuklardan başlayarak 12 yaş ve üzerindeki çocukların aşılanarak koruma altına alınması önemli. Yine kalabalık sınıflarda, okul bahçelerinde ve diğer ortak kullanım alanlarında maske mesafe hijyen koşullarıyla ilgili önlemlerin titizlikle alınması gerekir."

Öte yandan Prof. Dr. Aslan, okullarda maymun çiçeği ile enfeksiyon riskinin çok daha düşük olduğunu belirtti. (BİANET)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol