Ülsen: Çatışmalı süreçlerin kurbanı çocuklardır

HABER MERKEZİ- Deva Partisi (DEVA) Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen, Şırnak’ın İdil ilçesinde zırhlı araç çarpması sonucu 7 yaşındaki Miraç Miroğlu’nun yaşamını yitirmesine ilişkin açıklama yaptı.

Ülsen, “Yaşanan bu elim olay bize bir kez daha göstermiştir ki; çatışmalı süreçlerin ve güvenlik politikalarının kurbanı çocuklar olmaktadır. Unutulmamalıdır ki; çocuklar siyasi veya silahlı  çatışmaların tarafı değildir fakat ne yazık ki kurbanı olmaktadır.  Üzülerek belirtmek gerekir ki; zırhlı araçların sebep olduğu çocuk ölümlerinin önüne geçilememektedir. 2008-2018 yılları arasında zırhlı araç çarpması sonucu 17 si çocuk olmak üzere toplam 38 kişi yaşamını yitirmiş, 14 ü çocuk olmak üzere toplam 85 kişi de yaralanmıştır. Bu durumun temel sebeplerinden biri Silopi ilçesinde yaşanan ve Muhammed-Furkan kardeşlerin hayatını kaybetmesine sebep olan olayda da olduğu gibi zırhlı araç kullanma yetkisi dahi olamadan zırhlı araçların kullandırılmasıdır. Bir diğer sebep ise benzer olaylarda görülen cezasızlık politikasıdır” dedi.

Ülsen, “Ulusal ve uluslararası sözleşmelerde çocukların her türlü istismardan, özellikle çatışmalı süreçlerden korunması devlete ve organlarına yükletilmiş bir sorumluluktur.

Bu yükümlülüklere rağmen 2004-2015 tarihleri arasında en az 241 çocuk, 2015-2020 yılları arasında en az 123 çocuk çatışmalardan kaynaklı hayatını kaybetmiştir. Bu acı tablo bize çocuklarımızı koruma yükümlüğümüzü yerine getiremediğimizi açıkça göstermektedir” ifadesinde bulundu.

Ülsen son olarak şunları söyledi: “Çocukların daha güvenli bir dünyada yaşaması, evinde uyurken, bisiklete binerken, oyun oynarken hayatını kaybetmemesi için hepimize sorumluluklar düşmektedir. Bu Muhammedlere, Furkanlara, Ceylanlara, Raşitlere ve tüm çocuklara karşı en temel ödevimiz olsun.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol