DİYARBAKIR - Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan  “Şehrimiz Diyarbakır” kitabında yer alan “Şehrin Riskleri” adlı bölümde “şehir, fırsatlar sunduğu kadar bazı riskler de içerdiği ve bu riskler arasında, cinsel istismar şehirde karşılaşılabilecek risklerden bazıları” olduğu yazılması büyük tepkiye neden oldu. Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği (DİKTUM-DER) Başkanı Kenan Aksu, söz konusu kitapçığın bir an önce toplatılması ve yayından kaldırılmasını isteyerek, “Diyarbakırlılar ve bir sivil toplum örgütü olarak bunun bir an evvel olarak bu bahtsız yazının ve algının düzeltilmesini istiyoruz” dedi.

 ‘Şehrimiz Diyarbakır’ kitapçığının 40’ıncı sayfasında Şehrin riskleri alt başlığında yer alan, “Şehir, fırsatlar sunduğu kadar bazı riskler de içerir. Doğal afetler, şiddet, madde bağımlılığı, trafik kazaları, cinsel istismar şehirde de karşılaşılabilecek risklerden bazılarıdır” yer verildi.

Kitapçıkla ilgili olarak tepkisini dile getiren Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği (DİKTUM-DER) Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Aksu, Milli eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan kitapçığın 81 il Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderildiğini ve özellikle Diyarbakır’ın böyle talihsiz bir şekilde tanıtılmasını kabul etmediklerini söyledi.

“Yapılan tanıtım talihsizliktir”

Diyarbakır’ın Peygamberler ve Sahabeler şehri, şehri tanıttıklarında hep güzelliklerle tanıttıklarını belirten DİKTUM-DER Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Aksu, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından basılan kitapçık bütün illere gönderilmiş ve içerisinde bizler için yanlış olan ifadeler yer almaktadır. Diyarbakır Peygamberler ve Sahabeler şehri, biz şehrimizi tanıttığımız zaman hep güzelliklerle tanıtırız. Bu tür şeyler ve çok talihsiz bir yazıdır. Diğer iller içinde aynı açıklama yazılmış ama onlarında bu şekilde tanıtılması bence yanlıştır. Kitapçıkta şunlara yer verilmiş, Şehrin riskleri alt başlığında yer alan, ‘Şehir, fırsatlar sunduğu kadar bazı riskler de içerir. Doğal afetler, şiddet, madde bağımlılığı, trafik kazaları, cinsel istismar şehirde de karşılaşılabilecek risklerden bazılarıdır’ ifadesi yazılıyor. Böyle bir talihsiz yazı yanlış bir şeydir. Kentimize böyle yakıştırmada bulunmasını biz Diyarbakırlılar olarak kabul etmiyoruz. Diğer illerde de aynı şekilde böyle kitapçık dağıtılmış ve üstelik okullara dağıtılarak öğrencilere verilmiş. Bu yazılar talihsiz yazılar olarak kabul ediyoruz. Diyarbakırlılar ve bir sivil toplum örgütü olarak bunun bir an evvel olarak bahtsız yazının ve algının düzeltilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Kitapçık toplatılacak

Öte yandan yapılan yoğun eleştiriler ve şikayetler üzerine ilgili Mili Eğitim Bakanlığı söz konusu kitapçığı web sitesinden kaldırırken, ilgili milli eğitim müdürlükleri ise kitapçığın toplatılması için çalışma başlattılar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol