Haber: Bekir Güneş

Güneydoğu Ekspres Diyarbakır  - Avrupa'dan gelen öğrencilerle birlikte 130 bıldırcın Lice Ormanları'na salındı.

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ne bağlı Uçarlı (Firdevs) köyünde dünyaya örnek olacak bir etkinliğe daha imza atıldı. Kuşları ve doğayı korumak ve yeniden dönüşümünü sağlamak adına 130 bıldırcın doğaya salındı. Etkinliğe Diyarbakır Çevre ve Kalkınma Derneği, Güneydoğu GAP Sağlık Turizmi Derneği, Ortadoğu Sanayici ve İş İnsanları Derneği (OSGİAD) ile birlikte çok sayıda siyasetçi, akademisyen, Erasmus ile Avrupa'dan gelen öğrenciler ve gazeteciler katıldı.

OSGİAD Kurucu Başkanı ve Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Hüsnü Pervane'nin de katılarak destek verdiği etkinlikte 130 bıldırcın Lice'nin ormanlarına bırakıldı. Aynı şekilde geçtiğimiz hafta da yine 70 keklik farklı zamanlar içinde doğaya bırakıldı.

Etkinliği anlattı

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim görevlisi Mehmet Fidanboy yaptıkları etkinliği gazetemize anlattı. Köylerinin 4 bin 500 yıllık bir tarihe sahip olduğunu belirten Fidanboy,"10 yıldır köyümüzde bir ağaç dikim ve doğayı korumaya yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz. Meyve ağaçları ve diğer ağaçların dikimini gerçekleştirdik. Arada bir de keklik, bıldırcın gibi kuşları doğaya saldık, kuş yuvalarını yaptık. Diyarbakır Çevre ve Kalkınma Derneği'nin katkısı ile Erasmus çerçevesinde Avrupa'nın çeşitli kentlerinden gelen öğrenciler, Ortadoğu Sanayici ve İş İnsanları Derneğinin katkısı, benim de üyesi olduğu Güneydoğu GAP sağlık turizm derneğinin katkısıyla gelen öğrencilerimizle birlikte bıldırcınları doğaya salmış bulunuyoruz" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol