YANGIN YERLEŞİM YERLERİNE DOĞRU İLERLİYOR

Bingöl’ün Yayladere ile Dersim’in Ovacık ilçesindeki Munzur Vadisi’nde çıkan yangınlar devam ediyor. Dersim’de belediyenin çağrısıyla gönüllülerden oluşan bir ekibin yangına müdahalesi sürerken, Bingöl Yayladere’de devam eden yangın rüzgârın da etkisiyle giderek yayılıyor. Sabah saatlerinde Bingöl’den aralarında HDP il yönetimi, HDP Belediye ve İl Meclis üyelerinden oluşan bir ekip Yayladere’ye giderek yangın söndürme çalışmasına katıldı.

YANGIN YERLEŞİM YERLERİNE DOĞRU İLERLİYOR

Yangın yerine gidenler arasında bulunan HDP İl Genel Meclisi Üyesi İmdat Morsümbül, yangının boyutuyla ilgili Artı Gerçek’e konuştu. Yangının Conag, Hasköy ve Dêşt köyleri  arasında bulunan kırsal kesimde devam ettiğini ifade eden İmdat Morsümbül, rüzgarın etkisiyle yangının yerleşim yerlerine doğru ilerlediğini söyledi. Yangına bir an önce müdahale edilmesi gerektiğini belirten Morsümbül,  “Dün çıkan yangın bu gün rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayıldı. Yangın Çonêk, Hasköy ve Dêşt köyleri arasında yayılıyor. Burası otlak ve yoğun ormanlık alan olduğu için alevler tüm bölgede yayılıyor” dedi.

 ‘HAVADAN MÜDAHALE EDİLMEZSE BİRÇOK YERLEŞİM ALANI YANMAYLA KARŞI KARŞIYA’

Yangına yeterli düzeyde müdahale edilmediğini belirten Morsümbül, yangın söndürme ekiplerinin üç araçla sadece yol güzergâhında çalışma yaptığını söyledi. Arazinin sarp ve dağlık olduğunu, asıl yangının bu bölgelerde yaşandığını ifade eden Morsümbül, “Havadan müdahale edilememesi  durumunda birçok yerleşim alanı yanmayla yüz yüze kalacaktır” dedi.

(Kaynak: Artı Gerçek)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol