Yapılan zamlara göre  asgari ücret belirlenmeliydi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2021 yılına dair belirlediği 2 bin 825 TL’lik asgari ücret rakamına ilişkin sendikalar ve birçok kesimden tepki geldi. Diyarbakır’da vatandaşlar, bu ücretle geçinemeyeceklerini belirtirken, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu( DİSK) Diyarbakır 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Hayri Eroğlu ise, emekçiler sömürülüyor iddiasında bulundu.

Ülkede gelir adaletsizliğinin olduğunu söyleyen Ekrem Söker, “Gelir adaletsizliği var. Çarşıya pazara bakılmıyor mu? Eskiden 20 liraya aldığım 5 kiloluk un şu an 69 lira. O parayla çocuk okutan, kira verenin ay sonunda cebinde hiçbir şey kalmayacak. İnsanlar asgari ücretle nasıl geçinecek?” diye belirtti.

Her ay vergiye, elektriğe ve doğal gaza zam yapıldığını söyleyen Misbah Aydın, “Asgari ücreti, bunları göz önüne almadan oldubittiye getiriyorlar” dedi.

Aziz Ceylan, “Milletvekili ve bakanlar kendi maaşlarına yüzde 50 ila 60 oranında zam yapıyor. Peki, işçilere neden yüzde 10 zam yapılıyor ?” diye sordu. Asgari ücretle geçinen ailelerin en az 4 nüfus olduğunu belirten Ceylan, her bir kişinin aylık bin lira masrafının olması halinde bile 4 bin lira masraf olduğunu söyledi.

“İnsanlar bu parayla kirasını mı verecek, çocuklarını mı besleyecek?” diye yetkililere soran Mehmet Salim, “Asgari ücretin en azından 3 bin 500 TL olması gerekiyordu. Kiralar olmuş bin 500 TL” dedi.

 Yaşam şartlarının zorlaştığına değinen Mehmet Şah Akkaya ise, “Bir insanın 3 çocuğu olsa bu parayla nasıl geçinecek? Bu fakir fukara insanlar ne yapsın? Yani gerçekten yaşamak çok zor” ifadelerini kullandı.

 Açlık sınırının altında

 Konfederasyon olarak asgari ücretin en az 3 bin 800 TL olması gerektiği yönünde talepleri olmasına rağmen beklentilerinin karşılanmadığını aktaran DİSK Diyarbakır 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Hayri Eroğlu ise “Açlık sınırının çok altında bir ücret verildi. Türkiye’de 10 milyon işçi asgari ücretle çalışıyor. Ve yine milyonlarca işçi asgari ücretin altında ücret alıyor” dedi.

Talep ettikleri 3 bin 800 TL’nin bir ailenin geçimini sağlayabilecek bir ücret olmadığına değinen Eroğlu, “Ancak bir ailede iki kişinin çalıştığını düşününce 3 bin 800 TL insanca bir geçimi sağlayabilir. Dolayısıyla ortada dolaşan rakamlar bir ailenin geçimini sağlayabilecek bir rakam değil. Nüfusun nerdeyse yarısı bu ücrete mahkum edilmiş durumda. Beklentilerimiz yerine gelmedi. Emekçiler yine sömürülmeye mahkum edildi. Yine patronlar karlarına kar katıyor. Onlara vergi affı geliyor ama çalışanlar tam tersine dolaylı vergi dahil, maaşının yarısından fazlası vergiye gidiyor. Bizim bir talebimizde asgari ücretin tamamen vergi dışı bırakılmasıydı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'nun dediği gibi bu iş burada bitmez diyerek önümüzdeki günlerde kararlarımızı açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol