Zorlu enerji, doğal gaz kullanımı  İçin önemli uyarılarda bulundu

DİYARBAKIR - Kışın yaklaştığı günlerde kullanıcılara doğal gazın güvenli ve verimli kullanımı konusunda önemli uyarılarda bulunan Zorlu Enerji, doğal gaz tüketimi ile ilgili olarak tüketicileri bilinçlendirmeye devam ediyor.

Yaklaşan soğuk havalar ile birlikte artan doğal gaz tüketimi, alınacak etkili önlemler, doğru kullanım alışkanlıkları ile birleştirilerek başarılı bir formül ile makul düzeylerde tutulabilinir diyen Zorlu Enerji, “Böylece can ve mal güvenliği sağlanırken, enerji tasarrufu  da sağlanıyor” dedi.

Birçok yakıt türüne göre çevreci ve güvenli olan doğal gazın doğru şekilde kullanılması gerektiğine de dikkat çeken Zorlu Enerji, bu konuda yapılacaklar listesinin başına; kış öncesi cihaz ve tesisat bakımlarını işin uzmanı olan cihaz bakım yetkili servislerine yaptırılması gerektiğini ifade etti.

Can ve mal güvenliğinin öncelik olması gerektiğini belirten Zorlu Enerji, “Doğal gaz yakıtlı cihazlarımızın bulunduğu ortamda yer alan havalandırma menfezinin kesinlikle kapatılmaması gerektiğini önemle belirtiyor. Havalandırma menfezlerinin kombiler için değil açık yanmalı olan ve bulunduğu ortamın havasını kullanan ocaklar için gerekli olduğunu, havadan hafif olan doğal gazın kaçak veya sızıntı durumunda da oda içinde birikmesinin menfezler ile önlendiğini ekliyoruz. Yanısıra kombi baca bağlantılarında sızıntı kontrollerini yaptırılmasının da asla ihmale gelmeyecek bir konu olduğunu belirten Zorlu Enerji, doğal gaz cihaz üreticileri tarafından söylenen her kış öncesi servislerce yapılan bakımların, yetki belgeli servislere yaptırılması, aksi halde arıza olarak kullanıcılara geri döneceğini vurguluyoruz” diye belirtti. 

Zorlu Enerji, arızadan kaynaklanacak kazaların önüne geçmek ve cihazın yüksek performansta çalışmasını sağlamak için binalarda dış cephe ve sıcak su ile kalorifer borularının yalıtımını yapmak gerektiğini ifade ederek, “Pencerede ısı cam kullanmak gibi küçük ama etkili tedbirlerin alınması gerekir” dedi.

Termostatları tasarruf sağlamak için kullanın

Termostatların tasarruf sağlamak amaçlı kullanılması gereken yöntemlerden biri olduğunu belirten Zorlu Enerji, termostatların doğru bir şekilde kullanılması ile alışkanlıklara da bağlı olarak tasarruf sağlanabileceğini belirtti. Zorlu Enerji, termostatların, oda sıcaklığını doğru hissedebileceği iç duvar, oda içi gibi bir yere konumlanması gerektiğine de dikkat çekti.

Zorlu Enerji son olarak, “Doğal gaz tüketicilerini ortamda gaz kokusu almaları halinde sayaç önünde bulunan vanayı kapatmaları, kapı ve pencereleri açarak ortamı havalandırmaları, yakıcı cihazların tamamını kapalı konuma getirdikten sonra ortamı terk ederek “187 Doğal Gaz Acil Hattı” nı aramaları yönünde uyarıyoruz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol