2 Sendikacı İhraç Edildi

Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) Diyarbakır Şubesi Kadın Sekreteri Esra Ademhan ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üst kurul delegesi İzzettin Ekin, bakanlığın onayıyla ihraç edildi. İhraç gerekçesi olarak, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye (KHK) eklenen geçici 26’ncı maddenin 9’uncu bendi (657 sayılı kanuna ve diğer mevzuata tabi her türlü kadro, pozisyon ve statüde işçi dahil istihdam edilen personel, ilgili kurum veya kuruluşun en üst yöneticisi başkanlığında bağlı ilgili veya ilişkili olan bakan tarafından oluşturulan kurulun teklifi üzerine ilgili bakan onayı ile kamu görevinden çıkarılır) gösterildi.  Ademhan ve Ekin’in ihracı için “devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisaklı yahut bunlarla irtibatı olduğu” değerlendirmesi de yapıldı.

 Haber-sen’den tepki

 Haber-Sen Diyarbakır Şubesi, üyeleri Ademhan ve Ekin'in ihracına ilişkin PTT Posta İşleme Merkez Müdürlüğü önünde açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklama öncesi konuşan Haber-Sen Genel Başkanı Mesut Balcı, çalışanlar üzerinde süren baskının devam ettiğini belirterek, ihraçlara tepki gösterdi.

Üyelerinin “devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisaklı yahut bunlarla irtibatı olduğu” denilerek ihraç edilmesine tepki gösterilen açıklamada, adli hiçbir soruşturması olmadan bu şekilde ihraç edilmenin hukuksuz olduğu söylendi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol